Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
Hogyan és miért burjánzott el a nemzetállam a világban, miután Nyugaton megjelent? Mikor és miért engedett a monarchiák és a soknemzetiségű birodalmak világa a nacionalizmusnak? Mi a nemzetállam? Ki tartozik bele és ki van kizárva a nemzetből? Ezek és sok más kapcsolódó kérdés áll e kurzus középpontjában. A hallgatók nemcsak a modern politikai rend megértésének elméleti megközelítéseit vizsgálják, hanem konkrét történelmi esettanulmányokat is.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A diákok megismerkednek a világtörténelem fő összetevőivel és vonatkozásaival. Megismerik a korai emberi társadalmak fejlődésének összehasonlítását és szembeállítását szerte a világon.
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
Prezentációs készség, tudományos íráskészség, tudományos szövegek kritikai elemzése.
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Gellner, Ernest. Nations and nationalism. Cornell University Press, 2008.
Breuilly, John, ed. The Oxford handbook of the history of nationalism. Oxford, 2013.
Wimmer, Andreas. Waves of war: Nationalism, state formation, and ethnic exclusion in the modern world. Cambridge University Press, 2012.
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
-
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A kurzus révén a hallgató ismeretet szerez a nem európai kultúráról.
A kurzuson szerzett ismeretek révén a hallgató képessé válik arra, hogy az történelmet egy nem Európai ország szempontjából nézze.
A kurzus a hallgatót arra készteti, hogy megismerje az Európán kívüli társadalmak történetét.
A kurzus a hallgatót arra készteti, hogy nyitottá váljon más kultúrákra.