Tantárgy adatlapja
A tantárgy ismerteti az általános etika és az alkalmazott etika megközelítéseinek egységét és különbségeit. Gyakorlati példákon keresztül rámutat az általános és a szakmai elvek összefüggéseire. Részletezi az igazságos gondoskodás és a szociális szakmák etikai elveit, dilemmáit, valamint az etikai kódex jelentőségét.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Beran Ferenc: Etika. Az értékek tisztelete, Budapest, Gondolat, 2007. 146 old. ISBN 9789639500822
Kovács József: A segítőkapcsolat etikai vonatkozásai: In: Embertárs 2007/1, 52-64.
Kovács Gusztáv: Igazságos gondoskodás: A gondoskodás-etika jelentőségéről a szociáletikában. In: Acta Sociologica 2012/ 1, 97-104
Sárkány Péter: A szociális munka mint alkalmazott etika. In: Szociális Szemle, 2011/1-2, 8-15.
Sárkány Péter: Isten- és személyfelejtés: A humánum metafizikai értelmezésének hiánya és következményei a Caritas in Veritate kezdetű enciklika értelmezésében. In: Bakos Gergely OSB (szerk.): Korunk iránytűje: a Caritas in Veritate kezdetű enciklika jelentőségéről - Scintillae Sapientiae 2. Budapest, L’harmattan-Sapientia, 2012.
Szociális munkások etikai kódexe (Budapest, Szociális Szakmai Szövetség)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tisztában van a posztmodern társadalmak kihívásaival, az integráció és globalizáció kérdéseivel.
Megfelelő kommunikációs és konfliktuskezelési ismeretekkel rendelkezik.
b) képességei
Megfelelő szakterületi jártassággal rendelkezik a gyakorlati problémák kezeléséhez.
Képes a tevékenységére vonatkozó jogszabályok megfelelő megismerésére, értelmezésére, alkalmazására, és az államigazgatás rendszereiben való eligazodásra.
Képes felmérni a feladatai ellátáshoz szükséges erőforrásokat.
c) attitűdje
Hivatása iránt elkötelezett és motivált.
Reális énképpel és önkontrollal rendelkezik.
d) autonómiája és felelőssége
Biztosítja a rábízott szervezet megfelelő működését.
Elkötelezett a keresztény értékek és a hivatását jellemző társadalmi normák – különös tekintettel az emberi méltóság és emberi jogok, szabadság, igazság és igazságosság, szociális szeretet, szolidaritás, szubszidiaritás, valamint közjó – mellett.