Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
Az előadássorozat 3. félévében a hallgatók a hellénizmus, a Görögország függetlenségét felszámoló politikai berendezkedések (makedón, illetve római birodalom) időszakának irodalmát tanulmányozzák, Nagy Sándor egyeduralmától Augustus monarchiájáig (Kr. e. Kr. e. 321 – Kr. u. 14). Központi témák: a/ a görög műveltség (paideia) kultúraközvetítő funkciója, b/ az írásbeliség kitüntetett szerepe, a kultúra intézményrendszerének születése (könyvtár, múzeum, kutatóközpontok, a filológia születése, 3/ a hagyományos műfajok (eposz, dráma, epigramma, történetírás) megújulásának lehetőségei a megváltozott szociokulturális környezetben, 4/ névszázados hatású új műfajok létrejötte (bukolika, újkomédia).
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A hellénismos jelensége: a görög kultúra globális kultúrahodozóvá válása. Esztétikai paradigmaváltás. A görög irodalom hatása a rómaira s ezáltal a későbbi európai irodalomra.
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
A hallgató képes legyen nyomon követni, összefüggéseiben átlátni a görög irodalom politikai- társadalmi változások hatására bekövetkező átalakulásának folyamatát. Az értő interpretációhoz szükséges készségek fejlesztése a műelemzések során.
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Bevezetés az ógörög irodalom történetébe. Szerk. Kapitánffy István, Szepessy Tibor; ELTE Eötvös József Collegium, Bp., 2013. ISBN: 9786155371080, 142–194.
Görög költők antológiája. Szerk. Szepessy Tibor. Typotex, Budapest, 2000. ISBN 9639132888, (a hellenisztikus kor lírai szemelvényei)
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Apollóniosz Rhodiosz: Argonautika (Ford. Tordai É.), Corvina, Budapest, 2018. ISBN 9789631365436
Pásztori Múzsa. Theokritosz költeményei (Ford. Kerényi G.) Magyar Helikon, Budapest,1961.
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A tárgy elvégzését követően a hallgató rendelkezik az ókori görögség irodalmáról annyi ismerettel, hogy olvasmányait tágabb kulturális keretben is értelmezni tudja. (KKK 22. 7.1.2.3, a)