Tantárgy adatlapja
A kurzus átfogó ismeretanyagot ad a 10. századi Kárpát-medence anyagi kultúrájáról. A hallgatók átfogó ismereteket szereznek a 10. századi régészeti emlékanyagban előkerült egyes emléktípusok kutatásának hátterét, klasszifikációját, a sírleletek viselettörténeti értelmezését illetően. A kurzus meghatározza a hallgatók ismeretét a korszak régészeti emlékanyagára vonatkozóan és felkészíti őket a szakdolgozati kutatómunkára, valamint a későbbi múzeum- és tudományos kutatómunkára a vonatkozó korszak tárgyi emlékeit illetően. Az óra nagy hangsúlyt fektet a tárgytípusok tudományos feldolgozásának bemutatására és az egyes emlékcsoportokról kialakítható modern régészeti kép megismertetésére.
A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Istvánovits Eszter: A Rétköz honfoglalás és Árpád-kori emlékanyaga. Régészeti gyűjtemények Nyíregyházán 2. Magyarország honfoglalás és kora Árpád-kori sírleletei 4. Jósa András Múzeum, Nyíregyháza 2003. (737 ps.) ISBN 9637220488
Révész László: A karosi honfoglalás kori temetők. Adatok a Felső-Tisza-vidék X. századi történetéhez. Herman Ottó Múzeum, Miskolc 1996. (506 ps.) ISBN 9637221743
Fodor István – Révész László – Wolf Mária (szerk.): "Őseinket felhozád"...A honfoglaló magyarság. Kiállítási katalógus. Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest 1996. (477 ps.) ISBN 9637421963
Türk Attila – Lőrinczy Gábor – Marcsik Antónia: Régészeti és természettudományi adatok a Maros-torkolat nyugati oldalának 10. századi történetéhez. Archaeolingua Budapest 2015. (475 ps.)
>ISBN 978-963-9911802
Ajánlott irodalom:
Kovács László: Magyarhomorog-Kónya-domb 10. századi szállási és 11-12. századi falusi temetője. Szeged?Budapest 2019. (780 ps.) ISBN 9789639987463
Horváth Ciprián: Győr és Moson megyék honfoglalás és kora Árpád-kori temetői és sírleletei. Szeged?Budapest 2014 (638 ps.) ISBN 9789633063088
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részleteiben átlátja saját szakterületének elméleti problémáit, ezek történeti, folyamatszerű összefüggéseit.
Jó ismeretekkel rendelkezik tudományterületének és határtudományainak jellemző kutatási kérdéseit, elemzési és értelmezési módszereit illetően.
Tisztában van az új megközelítésekkel és az azokkal kapcsolatos tudományos vitákkal.
A hallgatók elsajátítják a 10. századi Kárpát-medence leletanyagának felismerését és elkülönítésük kritériumait.
b) képességei
Képes önállóan, vagy egy kutatócsoport tagjaként a felderített, vagy feltárt régészeti jelenség és leletanyag tudományos feldolgozására.
Képes múzeumi gyűjtemények kezelésére, gyűjteményezésre, leltározásra, feldolgozásra, adatbázisok készítésére.
Képes a saját terep- és múzeumi munkából, illetve a szakirodalomból összegyűjtött információk birtokában új tudományos eredmények elérésére.
A kurzus során a hallgatók képességet szereznek az egyes lelettípusok leírásában, múzeológiai feldolgozásában és értelmezésében.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a kulturális jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Tudatosan és kritikusan képviseli a magyar és európai értékeket, a kulturális, vallási &eac
ute;s társadalmi sokszínűség fontosságát.
Speciális szakmai érdeklődése elmélyült, megszilárdult.
Nyitott saját tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.
Törekszik arra, hogy szakmai kommunikációjában a normáknak megfelelően nyilvánuljon meg.
Szem előtt tartja résztémájának szakmai és társadalmi összefüggéseit.
Önműveléssel, önfejlesztéssel folyamatosan törekszik szakmai nyelvtudásának elmélyítésére, új képességek kialakítására, képzési területük belső törvényszerűségei megértésének elmélyítésére.
d) autonómiája és felelőssége
Tudatosan reflektál saját történeti, kulturális beágyazottságára.