Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a humán erőforrás menedzsment alapvető elméleti és gyakorlati aspektusaival. A kurzus során a hallgatók elsajátítják a humán erőforrások fejlesztésének módszereit, a munkaerőpiaci trendeket, a bérpolitikát, a motivációs rendszereket, valamint a munkaügyi és szervezeti kultúra fontosságát. A tantárgy segítségével a hallgatók képesek lesznek hatékonyan alkalmazni az emberi erőforrások menedzselését a vállalati gyakorlatban, figyelembe véve a különböző értékesítési csatornákat és szervezeti struktúrákat, miközben megértik az értékesítés, marketing és logisztika összefüggéseit is.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A humán erőforrások fejlesztésének elméleti összefüggései. A humán erőforrások menedzsment filozófiája és funkciói. Személyzeti versus emberi erőforrás gazdálkodás. Emberi tőke, emberi erőforrás: az emberi erőforrások társadalmi színtere és formái. Munkaerőpiac, foglalkoztatás, munkanélküliség. Bérpolitika, munkahelyi ösztönzés. Kollektív (bér) tárgyalások. A munkaügyi kapcsolatok rendszere. A munkahelyi körülmények, helyi partnerség és a közvetlen részvétel helyzete az Európai Unióban. Szervezeti kultúra és humán menedzsment: a szervezeti kultúra formálása és átörökítése. Teljesítménymérés, vezetésértékelés, vezetői kompetencia.
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
A hallgatók a kurzus során elsajátítják a humán erőforrások menedzselésének gyakorlati aspektusait, mint például a munkaerőpiaci trendek elemzését, a bérpolitikák kialakítását és a munkahelyi ösztönző rendszerek tervezését. A hallgatók készségeket szereznek a teljesítménymérés, a vezetői kompetenciák értékelése és a munkaügyi kapcsolatok kezelésében. Ezen kívül gyakorlati tapasztalatokat szereznek a munkahelyi környezet javítására vonatkozó javaslatok kidolgozásában, a szervezeti kultúra formálásában, valamint a kollektív tárgyalások lebonyolításában.
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Karoliny Mártonné – Poór József: Emberi erőforrás menedzsment kézikönyv. (6. átdolgozott kiadás), Wolters Kluwer Kft., Budapest, 2017. ISBN 9789632956480
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Matiscsákné Lizák Marianna (szerk.): Emberi erőforrás gazdálkodás. Wolters Kluwer Kft., Budapest, 2016. ISBN 9789632956176
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A tantárgy hozzájárul a hallgatók üzleti és vezetői készségeinek fejlesztéséhez, lehetővé téve számukra a humán erőforrás menedzsment elméleti alapjainak gyakorlati alkalmazását. A kurzus segíti a hallgatókat abban, hogy megértsék és alkalmazzák a munkaerőpiaci trendeket, a bérpolitikát, a motivációs rendszereket és a munkaügyi kapcsolatok kezelését. Ezen kívül a kurzus hozzájárul a hallgatók stratégiai gondolkodásának fejlesztéséhez, segítve őket abban, hogy sikeresen menedzseljék az emberi erőforrásokat a vállalati környezetben, és készségeket fejlesszenek a munkahelyi kultúra, teljesítménymérés és vezetői kompetenciák területén.