Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Interjútechnika a szociális segítésben
Tárgy kódja: BBNCP07800
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bögre Zsuzsanna
Tárgyleírás:

A félév során a résztvevők megismerkednek az interjúzás módszerével, annak elméleti és gyakorlati ismereteivel. Az interjúkészítéstől az interjú eredményeinek összegzéséig a hallgatók elsajátítják a különféle interjú típusokat és elemzési technikákat.

A kurzus nagy részében a hallgatók elsősorban azokat a szituációkat gyakorolják be, melyekkel a szociális segítés hipotetikus helyzeteiben szembenézhetnek (lásd családsegítőkben, gyermekjóléti központokban, börtönökben, nevelőintézetekben, iskolákban stb. felvett interjúk, célzott segítő „szakmai beszélgetések”). A félév során különös gondot fordítunk az első interjú készítés elsajátítására.

A kurzus külön figyelmet szentel - az interjúzás módszertani ismeretei mellett – olyan kompetenciák kiépítésére, mint a verbális és nonverbális kommunikációs elemek és használhatóságuk, bizalomteremtés, a jó és rossz kérdések megkülönböztetése, motiválás a kitárulkozásra, az ellenállás „letörése”, irányítás és irányíthatóság, megértő meghallgatás.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Mason, Jennifer, Kvalitatív kutatás, Budapest, Jószöveg Műhely, 2005, ISBN 963-7052-07-0

Kvale, Steinar, Az interjú, Bevezetés a kvalitatív kutatás interjútechnikába, Budapest, Jószöveg Műhely, 2005, ISBN 963-7052-08-9

Kleining, Gerhard, A kvalitatív társadalomkutatás módszerének vázlata, In: Szociológiai Figyelő 1987/3. sz., p. 49–75.

Ajánlott irodalom:

Gillham, Bill, Research Interviewing, New York, Open University Press, 2005, ISBN 0-335-21586-6

Bögre Zsuzsa, Élettörténeti módszer elméletben és gyakorlatban, In: Szociológia Szemle 2003/1. sz., p. 155-168.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szociálpedagógia BANT-VSZP alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 7 félév BTK