Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Introduction to Great Britain
Tárgy kódja: BBNAN10300A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Karáth Tamás László
Tárgyleírás:

 Az előadás célkitűzése, hogy az elsőéves angol szakos hallgatókat alapvető országismereti ismeretekkel lássa el az angolszász kultúra bölcsőjével, Nagy-Britanniával kapcsolatban. A kurzus nem történelmi jellegű, elsősorban a kortárs brit társadalom bemutatására, politikai, társadalmi, kulturális intézményrendszerének áttekintésére, legfontosabb hagyományainak megismertetésére törekszik. Ezen belül külön hangsúlyt kap a magyar viszonyokkal való összehasonlítás és szembeállítás, ami tudatosítja a hallgatókban a célnyelvi közösség eltérő mentalitásait és gondolkodási mintáit. E különbségek iránti érzékenységet és az eltérő kulturális sémák közti sikeres kommunikációt szolgálja a vizsga követelményrendszerének felépítése is, mely a hallgatóktól topográfiai tájékozottságot, az egyes országismereti területek alapvető terminológiájának ismeretét, illetve a kortárs brit társadalommal kapcsolatos ismeretek célnyelvi szöveg értelmezésében való alkalmazását kéri számon.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
PINTÉR Károly, Introduction to Britain. PPKE BTK jegyzetek. Budapest, Akadémiai Kiadó, 2018. ISBN 9789634542629 (MeRSZ.hu)
STORRY, Mike, és Peter CHILDS (szerk.), British Cultural Identities. 6. kiadás. London, Routledge, 2022. ISBN 9781032124056
Ajánlott irodalom:
ABERCROMBIE, Nicholas és Alan WARDE (szerk.) Contemporary British Society. 3. kiadás. Cambridge, Polity Press, 2010. ISBN 9780745622972
ABERCROMBIE, Nicholas és Alan WARDE (szerk.) The Contemporary British Society Reader. Cambridge, Polity Press, 2001. ISBN 9780745622637
OAKLAND, John, British Civilization: An Introduction. 9. kiadás. London, Routledge, 2020. ISBN 9781138318144
O’DRISCOLL, James, Britain: For Learners of English. 2. kiadás. Oxford, Oxford University Press, 2013. ISBN 9780194306447
O’DRISCOLL, James, Britain: For Learners of English. Workbook. 2. kiadás. Oxford, Oxford University Press, 2013. ISBN 9780194306478
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
A szakot elvégző hallgató tájékozott az angol nyelvű kulturális jelenségek történetiségének általánosan elfogadott jellemzői, adatai körében.
Átlátja az angol szövegek és kulturális jelenségek befogadásának bevett eljárásait, az értelmezés szakmailag elfogadott kontextusait.
Tisztában van az anglisztika jellemző kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel.
Ismeri a szak egyes területeinek (irodalom-, nyelv- és kultúratudomány) angol nyelvű szakkifejezéseit.
Ismeri, megkülönbözteti és alkalmazza az infokommunikációs eszközöket, hálózatokat és funkciókat a szakterületén folyó tanuláshoz, feladatainak hatékony és korszerű megoldásához.
b) képesség
Értelmezi az angol nyelvű kult

urális jelenségeket és azok történeti beágyazottságát, képes az angolt elhelyezni a világ nyelvei között. Képes azonosítani az angol nyelv főbb társadalmi és regionális változatait, és tisztában van az angol nyelv terjedését, terjesztését magyarázó legfontosabb elméletekkel.
Képes legalább egy, Európán kívüli angol nyelvű kultúra, eszmerendszer szempontjából az angol nyelvű kultúrák jelenségeit értelmezni.
Több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban ír és beszél angolul, világos, részletes szövegeket alkot sokféle témában, különösen az angolszász kulturális témakörökkel kapcsolatosan.
Műfajilag sokszínű angol nyelvű szövegeket és kulturális jelenségeket értelmez.
Világos, részletes szövegeket alkot sokféle témában, különösen az angolszász kulturális témakörökkel kapcsolatosan. Képes önállóan, önkritikára épülő tervet készíteni a pályafutásához szükséges tudások, képességek, attitűdök hiányainak a felszámolására, a szakma tanulásában elért eredményekre támaszkodva.
Képes a projektalapú munkavégzésre, rendelkezik a munkamegosztásra épülő együttműködési képességgel, látja a közös sikerhez való egyéni hozzájárulásokat.
Képes alkalmazói tudását az információs technológián alapuló írásbeli és szóbeli kommunikációban fejleszteni.
Értő módon képes idegen nyelvű szakirodalom olvasására, és legalább egy idegen nyelven megbízható szinten ismeri a saját szakterületére jellemző szakkifejezéseket, és alkalmazza azokat.
Képes önállóan írásos elemzések elkészítésére, elvégzett feladatainak szakmai közönség előtti bemutatására szóban és írásban.
Kiválasztja és alkalmazza a szakmai problémának megfelelő angol nyelv- vagy irodalomtudományi, vagy kultúratudományi módszert.
c) attitűd
Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Más kultúrákat elfogad, törekszik azok megismerésére és megértésére.
Igénye van az európai és Európán kívüli kultúrák megismerésére.
Tudatosan képviseli az angol nyelvterület nyelvi és kommunikációs normáit.
Az angol nyelv-, irodalom- és kultúratudomány gondolkodásmódját hitelesen közvetíti.
Mérlegeli a problémák sokoldalú módszertani megközelítésének lehetőségét.
Törekszik angol szaknyelvi tudásának fejlesztésére.
Készen áll a támogató erőforrások folytonos keresésére, szakmai felelőssége és tudása folytonos fejlesztésére.
Feladatokhoz kapcsolódóan folyamatosan fejleszti szövegértési és szövegprodukciós készségét.
Érti és képviseli saját szakterülete, szaktudománya kritikai megközelítéseit.
Átlátja szakterülete legfontosabb problémáit, a nézőpontok közötti különbségeket. Nyitott a problémák kutatáson alapuló megoldása iránt.
A nemzeti, illetve az Európán túli vonatkozásokhoz kötve elfogadja és képviseli, szakterülete legfontosabb kérdéseihez kapcsolja a történeti és jelenkori európai értékeket.
Ismeri szakt

erülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.
d) autonómia és felelősség
Felelősséget vállal anyanyelvű és angol szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek, plágiummentes ismeretközvetítést alkalmaz.
Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel az anglisztika területén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.
Felelősséget vállal egyének és csoportok szakmai fejlődéséért.
Nyitott az angol nyelvű kultúrák hátterének megismerésére.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
szechenyi-img-alt