Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja, hogy bemutassa egy két és fél ezer éves civilizáció múltját és jelenét története, vallása, antropológiája és művészete útján.
A félév során tárgyalt főbb témakörök: Irán földrajza és geostratégiai helyzete, az iráni külpolitika hagyományos irányai és érdekei; az Akhaimenida, pártus és Szaszanida kor történetének vázlata, intézményei; Irán a kalifátus korában, a kis-dinasztiák kora; a Seljuqok Iránban; a mongol kor és a Timuridák; a Szafavidák felemelkedése és hatalmának jellemzői; a Zand-korszak és a Qajarok uralma; a Pahlvai-éra; az iráni forradalom és a modern korszak; a modern iráni alkotmányos rendszer és hatalmi struktúra jellemzői és ellentmondásai, megújulási mozgalmak és ideológiák; iráni vallások (zoroasztriánizmus, siízmus); vallási és etnikai kisebbségek; az iráni külpolitika változásai (ideológia és pragmatizmus), Irán regionális szerepe.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
M. Axworthy: Iran: Empire of the Mind. New York: 2010. ISBN 978-0465019205
H Dabashi: Iran. A People Interrupted. London: 2008. ISBN 978-1595583338
D. Menashri: Post-revolutionary Politics in Iran. Routledge, 2001. ISBN 9780714681214
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.
Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.
b) képességei
Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes legalább egy Európán kívüli kultúra, eszmerendszer szempontjából a nemzetközi kapcsolatok jelenségeit értelmezni.
c) attitűdje
Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.
d) autonómiája és felelőssége
Hatékonyan együttműködik a szakterületéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi szakmai és tudományos közösségekkel.
Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.