Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Irodalom, művelődés és medialitás
Tárgy kódja: BMLMI07000M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Dobos István
Tárgyleírás:

A tárgy feltárja az irodalom létének és közvetítettségének fontosabb kérdéseit. A medialitás aspektusait nemcsak pusztán elméleti szinten vizsgálja, hanem a művelődéstörténeti kontextusba ágyazva is, s ez maga után von egyfajta érzékenységet a történeti-temporális tapasztalatokra nézve.  A tárgy nemcsak a hazai viszonyokra nézve tartalmaz fontos ismereteket, de kitekintést nyújt az európai viszonyokra, példákra is.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Szerep és közeg. Medialitás a magyar kultúratudományok 20. századi történetében, szerk., OLÁH Szabolcs, SIMON Attila, SZIRÁK Péter, Budapest, Ráció, 2006. ISBN 96309605220

Intézményesség és kulturális közvetítés, szerk., BÓNUS Tibor, KELEMEN Pál, MOLNÁR Gábor

Tamás, Bp., Ráció, 2005. ISBN 9639605077

SZEGEDY-MASZÁK Mihály, Szó, kép, zene, Pozsony, Kalligram, 2007. ISBN 9788071499381

Materialität der Kommunikation. Hrsg. von Hans Ulrich Gumbrecht, K. Ludwig Pfeiffer, Frankfurt a. M.: Suhrkamp, 1988. vagy Materialities of communication / edited by Hans Ulrich Gumbrecht and K. Ludwig Pfeiffer; translated by William Whobrey. Stanford, Calif : Stanford University Press, 1994.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való

kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

magyar nyelv és irodalom BMLB-XMA mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt