Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Jogi alapismeretek
Tárgy kódja: BBNSZ01000
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Pári András
Tárgyleírás:

 

A tantárgy célja a jog-és államtudományok alapvető fogalmainak és gondolkodási módszertanának ismertetése.

A jogtudomány keretében általános bevezető jelleggel a hallgatók megismerkednek a jog fogalmának definíciós nehézségeivel, a természetjogi és pozitivista felfogás elemeivel és azok kritikáival, továbbá a jogrendszerek csoportosításával.

Ezen felül betekintést nyernek a magyar jogrendszer általános és rendszertani sajátosságaiba, a jogforrási rendszerbe és a jogforrások hierarchiájába. Átfogó képet kapnak a jogalkotás és a jogalkalmazás folyamatairól, eljárásairól és ellentmondásairól. A jogviszony és a felelősség témakörében mind a polgári, mind a büntető jogi felelősség összetett kérdései részletes bemutatást nyernek.

Az államtudományok keretében részletesen kitérünk az államok csoportosítására és a modern államok történeti tipológiájára. Külön hangsúlyt fektetünk a szuverenitás kérdésére és az erre vonatkozó elméletek bemutatására is. A félévet az államszervezet és a modern politikai rendszer, az államforma és a kormányforma fogalmi elhatárolása zárja.

 

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

SZABADFALVI József (szerk.), Bevezetés a jog- és államtudományokba, Miskolc, Bíbor Kiadó, 1995. ISBN 963-85387-3-2

Ajánlott irodalom:

PÉTERI Zoltán, Bevezetés a jogfogalmakba, Budapest, Szent István Társulat, 2009.

 

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri és érti a szociológia által vizsgált társadalmi jelenségek fontosabb működési mechanizmusait és normatív rendszereit, a társadalmi alrendszerek kapcsolódási viszonyait.

Birtokában van a társadalom strukturális, gazdasági és politikai folyamataival kapcsolatos legfontosabb ismereteknek, ismeri és érti a társadalmi problémákat előidéző társadalomszerkezeti és kulturális okok működését.

b) képességei

Közreműködik az egyenlőtlenségek következményeinek csökkentését, a társadalmi integráció erősítését, a hátrányos helyzetűek integrációját és a társadalmi demokrácia megvalósulását szolgáló komplex programok kidolgozásában és megvalósításában.

c) attitűdje

Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia.

Elkötelezett a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, továbbá a demokratikus értékek, a jogállamiság és az európai értékközösség mellett.

d) autonómiája és felelőssége

Felelősen áll ki a jogi, etikai és szakmai normák következetes érvényesítése és védelme érdekében.

Szakmai munkáját állampolgári tudatosság és aktivitás, szolidaritás, közéleti részvétel, az esélyegyenlőség támogatása, a társadalompolitikai kérdések iránti felelősség jellemzi.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

katolikus közösségszervező HANH-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév HTK
részismeret megszerzésére irányuló képzés BRNX-XRI Részismeret Nappali magyar 2 félév BTK
szociálpedagógia BANT-VSZP alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 7 félév BTK
szociológia BANT-XSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt