Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Kelet-Ázsia a globális politikában
Tárgy kódja: BMNKT05000M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Eszterhai Viktor
Tárgyleírás:

A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a kelet-ázsiai régió legfontosabb nemzetközi dilemmáival és a globális porondon való szerepvállalásával, a régió szerepével az amerikai és egyéb nagyhatalmi törekvésekben. A hallgatók emellett megismerkednek a nemzetközi kapcsolatok globalizációelméleteivel és a nemzetközi gazdaságtan releváns elméleteivel is. Ezáltal a hallgatók képesek a régió globális törekvéseinek és lehetőségeinek, illetve külső szereplők regionális jelenlétének kritikus elemzésére. A tantárgy témakörei: Globalizációelméletek. A komparatív nemzetközi tanulmányok kihívásai és lehetőségei. Globális politikai és gazdasági folyamatok ázsiai szempontból. Kelet-Ázsia súlya és szerepe a világban. Nemzetközi szervezetek Kelet-Ázsiában. Kína a nemzetközi porondon. Kína és Afrika. Kína és az Egyesült Államok. Kína és az EU. Az Övezet és Út kezdeményezés. Japán történelmi traumái és lehetőségei a nemzetközi és regionális kapcsolatok alakítására. A kis tigrisek és a nemzetközi gazdaság. Az Egyesült Államok, Oroszország és az EU kelet-ázsiai törekvései. A kurzust elvégző hallgatók átfogó ismeretekkel rendelkeznek a kelet-ázsiai régió globális súlyáról és szerepéről, nemzetközi törekvéseiről és lehetőségeiről, illetve ezek gazdasági, politikai és társadalmi vonatkozásairól.

A 2-5 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

telező irodalom:

Kang, David C.: China Rising: Peace, Power, and Order in East Asia. New York, Columbia University Press, 2008. ISBN 9780231141895

Prescott, Anne: East Asia in the World. An Introduction. Milton Park Abingdon, Taylor and Francis, 2015. ISBN 9780765643223

Yahuda, Michael: The International Politics of the Asia Pacific. New York London, Routledge, 2011. ISBN 9781138647077

Ajánlott irodalom:

Acharya, Amitav. Constructing a security community in Southeast Asia: ASEAN and the problem of regional order. New York London, Routledge, 2014. ISBN 9780415747684

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

A tanegységet elvégző hallgató

a) tudása:

Ismeri a kelet-ázsiai államok rténetét.

Ismeri a kelet-ázsiai államok külkapcsolati és biztonságpolitikai rendszerét.

b) képességei:

&nb

sp; pes a Kelet-Ázsiára vonatkozó folyamatok megértére, előrejelzére és formára.

pes integrált ismeretek széles kö alkalmazára a társadalomtudományok és a kügyi elemzés területén.

c) attitűdje:

Nyitott a szakmai továbbképzés, önművelés iránt.

Kritikus a vizsgált jelenségek és a megismert elméleti paradigmák vonatkozában.

Munkája során kezdeményezi az együttműst az európai és az Eurón kíli, elsősorban ázsiai szakmai kösségekkel, vitapartnerekkel.

d) autonómiája és felelőssége:

Szűkebb és tágabb szakmája kérdéseihez kritikusan viszonyul.

Felelősen képviseli azon módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudonyágak autonómiát, módszertani sajátosságait.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Kelet-Ázsia tanulmányok BMNT-XKÁZS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK