Tantárgy adatlapja
A kurzus célja fő vonalaiban áttekinteni Kelet-Európa középkori régészetét. A Kárpát-medence és az Ural közé hatalmas térség régészeti kultúrái, illetve leletei közül első sorban azokat dolgozzuk fel az egyes előadások során, amelyek kapcsolódnak a magyar őstörténethez, illetve a középkori Magyarországhoz. Így értelemszerűen kiemelt szerep jut az ún. szláv régészetnek, valamint a térség azon országai tárgyi hagyatékának, ahol a 10-11. századi államalapítások révén a Magyar Királyság keleti, illetve délkeleti szomszédai megszülettek. Az előadások során kiemelt figyelmet fordítunk az egyes országok régészeti kutatásai közötti kapcsolódási, illetve vitás pontok feltárására. Arra is figyelve, hogy az eltérő értelmezések kidolgozása mögött azon újkori – legújabb kori eszmeáramlatokra is kitérjünk, amelyek kulcsszerepet játszottak az eltérő értelmezések kialakulásában.
A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Curta, Florin: The Making of the Slavs: History and Archaeology of the Lower Danube Region, c.500–700. Cambridge University Press 2001. ISBN 978-0521036153
Curta Florin (ed.): The other Europe in the Middle Ages. Avars, Bulgars, Khazars, and Cumans. Brill, Leiden?Boston 2008. ISBN 9789004163898
Albrecht, Stefan: Geschichte der Großmährenforschung in den Tschechischen Ländern und in der Slowakei. Praha 2003. ISBN 978-8-0864-2010-3
Alfried Wieczorek ? Hans-Martin Hinz (szerk.): Európa közepe 1000 körül. Történelmi, művészeti és régészeti tanulmányok. Stuttgart 2000. ISBN 0489003590280
Ajánlott irodalom:
Jiri Macháček: Pohansko bei Břeclav. Ein frühmittelalt
erliches Zentrum als sozialwirtschaftliches System. Studien zur Archäologie Europas 5. Bonn 2007. ISBN 978-3-7749-3487-0
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Átfogó ismeretekkel rendelkezik legalább két régészeti korszakról, vagy szakterületről.
Hozzájárul tudása elmélyüléséhez Kelet-Európa középkori régészetének tárgyában.
A kollokviumhoz megadott szakirodalom tanulmányozása révén részleteiben is megismerheti az adott problematika kutatásának a műhelytitkait, különösen a magyar történelem szempontjából releváns kérdésekben.
b) képességei
Képes kritikusan elemezni a magyar és európai identitás múltbeli előzményeit és a múltképek jelenben gyökerező konstrukcióit.
Képes magyar és legalább egy idegen nyelven a kor igényeinek megfelelő hatékony írásbeli és szóbeli kommunikálásra, továbbá az információk, érvek és elemzések szakmai és nem szakmabeli közönségnek különböző nézőpontok szerinti, magas szinten való bemutatására.
Olyan módon bővülnek, hogy rutint szerez a kelet-európai régészethez kapcsolódó új információk értékelésében.
Az adott tárgyban szerzett ismereteinek előadására, adott esetekben akár érvekkel alátámasztott megvédésére.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a kulturális jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Tudatosan és kritikusan képviseli a magyar és európai értékeket, a kulturális, vallási és társadalmi sokszínűség fontosságát.
Felhasználja szakterületi tudását a jelenkori társadalmi változások megértésére.
Törekszik arra, hogy szakmai kommunikációjában a normáknak megfelelően nyilvánuljon meg.
Szem előtt tartja résztémájának szakmai és társadalmi összefüggéseit.
d) autonómiája és felelőssége
"cs43AFF24">Felelős európaiként képviseli szakmai és szellemi identitását.
Munkája során kezdeményezi a nemzetközi szakmai közösségekkel, vitapartnerekkel való kooperációt.