Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Keleti népek történelme 3.
Tárgy kódja: BBNKN03700
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Klasszikus és Újlatin Nyelvek Intézete
Tárgyfelelős oktató: Schönléber Mónika
Tárgyleírás:

1. A sémi népek és a korai arab államok. (Nabatea, Iturea, Emeas, Palmyra)

2. A foederatusok kora: az arabok a késő antikvitásban.

3. A preiszlám Arábia és Mohamed kora.

4. Az iszlám hódítások és az államszervezés problematikája.

5. Az omajjád dinasztia: társadalom, gazdaság, kultúra.

6. Az abbászida virágkor és a dezintegráció kezdete. A bagdadi és a szamarrai időszak.

7. A sí’a évszázada – síita államok születése és virágkora.

8. A szunnita reneszánsz és a szeldzsukok.

9. A reconquisták kora: Hispánia és a bizánci háborúk.

10. A keresztes hadjáratok és a levantei latin államok.

11. Az ajjúbidák kora.

12. A mongol hódítás és a mamlúk korszak.

Ismeretanyag:

Az előadás az arabok korai, antik és középkori történelmével ismerteti meg a hallgatókat. A hallgatók a vetített képes előadáson nem csak az

arab népek történelmével, de az ahhoz kapcsolódó legfontosabb földrajzi, gazdasági, társadalmi és vallási folyamatokba is betekintést nyerhetnek, valamint megismerkednek az áttekintett történelmi korszak anyagi kultúrájának néhány kiemelkedő emlékével.

Kompetenciák:

A kurzust sikeresen elvégző hallgatók kompetenciát szereznek a Közel-kelet antik és középkori történelmét alapjaiban meghatározó népek és államok történetében való tájékozódáshoz, valamint járatosak lesznek a legfontosabb szakirodalom, térképek és egyéb segédanyagok használatában.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása biblio­gráfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

CAHEN, C. (1987). Az Iszlám. Kossuth Könyvkiadó.

DAFTARY, F. (2000). Azaszin legendák. Osiris, Budapest. p. 21-51. (ISBN 963 379 778 0)

GOLDZIHER I . Az Iszlám az Omajjádok Bukásáig. Marczali Henrik - szerk.: Nagy Képes Világtörténet. p. 583-678.

HISTÓRIA XXVIII/3. Az iszlám első virágkora.

MAJOR, B. (2001). Európaiak a Közel-Keleten: A keresztes államok. Muszlim Művelődéstörténeti Tanulmányok. Iskolakultúra. Pécs. (ISBN 963 005 140 0)

Ajánlott irodalom:

HOYLAND, R.G . (2001). Arabia and the Arabs: from the Bronze Age to the coming of Islam. Routledge. p. 1-84. (ISBN 0-415-19535-7)

BALL , W. (2001). Rome in the East, The Transformation of an Empire. Routledge, London. p. 1-105. (ISBN 0-415-24357-2)

KENNEDY, H. (2004). The Prophet and the Age of the Caliphates: the Islamic Near East form the 6th to

the 11th Century. Longman, London. (ISBN 0-582-49312-2)

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

keleti nyelvek és kultúrák [arab] BANB-XKA alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
keleti nyelvek és kultúrák [kínai] BANB-XKC alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK