Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Klasszikus magyar irodalom 2. (A 19. sz. második fele, századforduló)
Tárgy kódja: BBNMI05800
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Dobos István
Tárgyleírás:

Az irodalomtörténeti kurzus a XIX. század közepétől a Nyugat indulásáig vizsgálja a kor világképének összefüggéseit, a releváns korstílusokat, stílusirányzatokat, műfajokat (műfajváltozatokat), a domináns hangnemeket és esztétikai minőségeket, az irodalmi kanonizáció folyamataiban jelentőssé vált műveket és szerzőik pályaképét, valamint a kor fontos művelődéstörténeti momentumait, intézmény-, sajtó- és színháztörténetét. Mindez a korszak tárgyalását érintő újabb elméleti megfontolások hátterébe illesztve kerül bemutatásra, kiegészítve a korabeli világirodalom főbb tendenciáinak, a különböző korszakalakzatok egymást váltó-kiegészítő összefüggésrendszerének ismereteivel.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

A magyar irodalom története IV., szerk. SŐTÉR István, Bp., Akadémiai, 1965.ISBN 963 05 3596 3
A magyar irodalom történetei 1800-tól 19019-ig, II., szerk. SZEGEDY-MASZÁK Mihály, VERES András, Bp., Gondolat, 2007. ISBN 9789636930080
Magyar irodalom, főszerk. GINTLI Tibor, Bp., Akadémiai, 2010. (A korszakra vonatkozó fejezetek) ISBN 978963 05 8949 9

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a magyar nyelv és irodalom legfontosabb jelenségeinek és azok tagolódásának, általánosan elfogadott jellemzőinek és adatainak, a magyar nyelvi és irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak körében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel ismeri a magyar nyelv és irodalom kommunikációs formáina

k, szövegtípusainak, történeti folyamatainak és jelentős korszakainak fő sajátosságait.

Tájékozott a magyar nyelvű szövegek és kulturális jelenségek nyelvi és irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

Jártasságot szerez a régi irodalmi szövegek különféle szempontú megközelítésében, elemzésében.

b) képességei

Képes értelmezni a magyar nyelv és irodalom jelenségeinek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint a magyar nyelvi és irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

Képes átlátni a magyar nyelvi és irodalmi hagyományok szerepét a nemzeti identitásképző diskurzusok felépítésében, és elhelyezi e jelenségeket a szakterülete szempontjából releváns európai kontextusban.

A nyelvtudomány és az irodalomtudomány jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban képes írni és beszélni.

Képes a magyar nyelv és irodalom műfajilag sokszínű szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket a nyelvtudomány, illetve az irodalomtudomány szempontjából értelmezni

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

magyar BANB-XMA alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTAN osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA10 osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA12 osztatlan képzés Nappali magyar 12 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA11 osztatlan képzés Nappali magyar 11 félév BTK
szechenyi-img-alt