Tantárgy adatlapja
A tantárgy rövid bevezetést nyújt az empirikus alapokon nyugvó szociálpszichológia történetébe, főbb témaköreinek kialakulásába és alkalmazott módszereibe. A hallgatók megismerkednek a társas helyzetek hátterében meghúzódó alapmotívumokkal.
A személypercepció témaköre kapcsán az alaklélektan és a kognitív irányzat keretében tárgyalja a pontosság kérdését, a személyek egymásról formált benyomásainak szabályszerűségeit, az attribúciós folyamatokat, a kategorizáció és a társadalmi sztereotípiák szerepét, valamint a csoportok percepcióját és annak társadalmi előfeltételeit és hatásait. Bemutatja az énfogalom alakulását, az önértékelés, az önmonitorozás, az énbemutatás kérdéseit.
Az attitűdök fogalmának, kialakulásának, funkcióinak és mérésének kérdésköre kapcsán kitér az attitűdváltoztatás, a meggyőző közlés lehetőségeinek és határainak bemutatására is, valamint az érték fogalmára és az egyéni értékrendszerek jellemzőire. Elemzi az előítélet kialakulásával és okaival foglalkozó nézeteket, bemutatja az előítéletes személyiség jellemző vonásait. Az attitűdök dinamikájának és konzisztenciájának kapcsán az egyensúlyelmélet és a kognitív disszonancia elmélet kerül bemutatásra.
A társadalomban élő egyén attitűdjeinek és gondolkodásmódjának elméleti és módszertani bemutatása a zárt és a nyitott, az egyszerű és komplex, a konkrét és absztrakt kognitív stílus dimenziói segítségével történik, és ennek keretében tárgyaljuk a lezártság iránti igényt illetve a megismerés eltérő útjait.(felületes és
szisztematikus feldolgozás) A kognitív folyamatok mellett az érzelmek szerepét is megvizsgáljuk a társas interakciókben.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Hewstone, M., Stroebe W. (szerk.): Szociálpszichológia (európai szemszögből), Akadémiai Kiadó, Budapest, 2007. (kijelölt fejezetek) ISBN 9789630585101
Hunyady Gy. (szerk.): Szociálpszichológia, Gondolat Kiadó, Budapest, 1984. (kijelölt fejezetek) ISBN 9632281424
Smith E.R., Mackie D.M., Claypool, H.M. :Szociálpszichológia, ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2016. (kijelölt fejezetek) ISBN 9789633122518
Fiske, S.T.: Társas alapmotívumok, Osiris Kiadó, Budapest, 2006 (kijelölt fejezetek) ISBN 978963389291
Forgács József: A társas érintkezés pszichológiája, Kairosz, (é.n.) Budapest (kijelölt fejezetek) ISBN 9789639137714
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a társadalomlélektan (szociális megismerés, attitűdszerveződés, kognitív stílus, egyéni és társadalmi nézetrendszerek, társas viselkedés, segítő és agresszív viselkedés, szociális szerep, társadalmi identitás) legfontosabb szakkifejezéseit és jelenségeit, az európai identitás alakulásának alapvető szövegeit, kontextusait.
Megfelelő ismeretekkel rendelkezik a pszichológia fő jellemző kutatási kérdéseinek elemző és értelmezési területein.
b) képességei
Képes értelmezni a pszichológiai jelenségeket, és ismeri a pszichológia tudományának történelmi beágyazottságát.
Képes az emberi viselkedés differenciált észlelésére és a helyzetek hatékony felismerésére.
c) attitűdje
Érzékenységet és érdeklődést mutat a pszichológiai jelenségek és problémák meglátására.<
/span>
Rendelkezik ismeretei alkalmazása során empátiával, toleranciával, rugalmassággal, kreativitással.
d) autonómiája és felelőssége
Rendelkezik a kezdeményezés, az önálló és közösségi döntéshozatal képességeivel.
Tudatosan képviseli a közösségszervezés módszereit, ismereteit, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.