Tantárgy adatlapja
A tárgy célja a biztonságpolitika mögött húzódó normatív rendszer átfogó bemutatása, amelynek ismeretében a hallgató képes az aktuális válságokat, fegyveres konfliktusokat magabiztosan elemezni.
A kurzus betekintést enged az 'igazságos háború' körül kialakult három fő elméletbe (ius ad bellum/ius in bello/ius post bellum), továbbá a hallgatók elsajátítják a fegyveres konfliktusokra vonatkozó nemzetközi jogi szabályozást, a háborús illetve emberiesség elleni bűncselekmények fogalmát valamint az ehhez kapcsolódó esetjogot.
A tárgy célja továbbá, hogy a megismertesse a hallgatókat a fent említett bűncselekmények miatti egyéni és állami felelősségre vonás lehetséges forgatókönyveivel, amely a fegyveres konfliktusokat követő hatékony és tartós rendezésének elengedhetetlen feltétele.
A kurzus során továbbá olyan aktuális témákat is érintünk, mint a nukleáris leszerelés vagy a tengeri kalózkodás kérdései.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Gary D. Solis: The Law of Armed Conflict: International Humanitarian Law in War. Cambridge University Press, 2010. ISBN 978-0521870887
Ajánlott irodalom:
Chesterman: Just War or Just Peace?: Humanitarian Intervention and International Law, Oxford University Press, 2003. ISBN 978-0199257997
G. Nystuen - S. Casey-Maslen - A.G. Bersagel: Nuclear Weapons under International Law, Cambridge University Press, 2014. ISBN 978-1107042742
J.L. Black-Branch - D.Fleck: Nuclear Non-Proliferation in International Law, Asser Press, 2014. ISBN 978-9462650190
A. Cassesse: Cassesse’s International Crmininal Law, Oxford, 2013. ISBN 978-0199694921
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tájékozott a 21. századi legjelentősebb világpolitikai konfliktusok és válságok összefüggésrendszerében.
Ismeri az ENSZ döntéshozatali mechanizmusát, ennek működését, illetve a reformjára vonatkozó elképzeléseket.
b) képességei
Képes a megszerzett interdiszciplináris ismeretek birtokában egy adott világpolitikai konfliktus és válság külpolitikai elemzésére.
Képes definiálni a nemzetközi rendszer egyes szereplőinek gazdasági és politikai érdekeit, illetve azok összefüggésrendszerét.
c) attitűdje
Nyitott és toleráns azoknak a társadalmi csoportoknak a nézeteivel, gondolkodási formáival és életmódjával szemben, amelyekkel társadalomkutatóként szakmai munkája során kapcsolatba kerül.
d) autonómiája és felelőssége
Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.