Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Kultúra és társadalom
Tárgy kódja: BMNSZ36500M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kisdi Barbara
Tárgyleírás:

Az előadás az „Életmódok és ” elnevezésű specializációt vezeti be, de önmagában is megáll. A kurzus megismertet a szociológia kultúratudományos felfogásával, a társadalmi jelenségek „kulturalista” szemléletének jelentőségével, kialakulásával, alapgondolataival, főbb kutatási témáival (világnézetek, értékek, médiumok, érzelmek stb.). A specializáció programja: az emberi életformák, életstílusok, életmódok, mentalitások, életfázisok és a hozzájuk kapcsolódó felfogások megismerése, összehasonlító kutatása.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

ASSMANN, Jan, A kulturális emlékezet. Írás, emlékezés és politikai identitás a korai magaskultúrákban, Budapest, Atlantisz, 1999, ISBN 9639165360

BONNELL, V.E. – HUNT, L, Beyond the Cultural Turn, Berkley, University of California Press, 1999. ISBN 0520216792

FEHÉR Márta – BÉKÉS Vera (szerk.), Tudásszociológia szöveggyűjtemény, Budapest, Typotex, 2005. ISBN 963954857X

NYÍRI Kristóf – SZÉCSI Gábor (szerk.), Szóbeliség és írásbeliség. A kommunikációs technológiák története Homérosztól Heideggerig, Budapest, Áron, 1998. ISBN 9638586494

SCHULZE, Gerhard, „Élménytársadalom. A jelenkor kultúrszociológiája. A hétköznapi élet esztétizálódása”, in: Szociológiai Figyelő, 2000. 135–157. o.

WESSELY Anna (szerk.), A kultúra szociológiája, Budapest, Osiris–Láthatatlan Kollégium, 1998. ISBN 9633793645

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Magas szinten ism

eri, érti és értelmezi a fontos szociológiai és társadalmi összefüggéseket.

Ismeri és érti a szociológiával szoros kapcsolatban lévő társtudományok fogalmi rendszereit, lényegi összefüggéseit és főbb irányzatait.

Ismeri és érti azokat a társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a szociológiai gondolkodás meghatározó tendenciáit.

b) képességei

Képes eligazodni a társadalmi problémák és konfliktusok rendszerében.

A szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira alapozva képes a szakterülete szempontjából releváns fogalomkészletre, argumentációra és következtetésekre épülő szociológiai elemzéseket készíteni.     

c) attitűdje

Bízik saját tudásában és képességeiben, elkötelezetten képviseli szakmai elképzeléseit.

Kritikusan ítéli meg a társadalomtudományok nyitottságát és sokszínűségét korlátozni igyekvő tudományos, gyakorlati, jogi vagy politikai törekvéseket.

Tudatosan törekszik a tudományos értelemben vett objektivitásra.

A tudományos szemléletmódok iránti megbecsülés elve alapján tevékenykedik, és nyitott a különböző megközelítési és értelmezési módokra.

d) autonómiája és felelőssége

Személyes felelősséggel tartozik a szociológus mesterség szakmai és etikai szabályainak betartásáért, a szociológus szakma integritásának megőrzéséért.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
szociológia BMNT-XSZ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt