Tantárgy adatlapja
Az alkalmazott pszichológia viszonylag új, ám dinamikusan fejlődő ágának a bemutatása. A kurzus azokra a témakörökre fókuszál, amelyek széleskörűen használják fel a szociálpszichológiai és szervezetpszichológiai ismereteket.
A főbb témakörök:
A kultúraközi és a kulturális összehasonlító pszichológia története. Hofstede: a nemzeti kultúrák dimenziói. A társas viselkedésmintázatok kulturális eltérései. Az emberi értékek tartalmának és szerkezetének egyetemes aspektusai (Schwarz). A kapcsolati harmónia jelentősége a kollektivista társadalmakban. A kultúra és a kontrollal kapcsolatos orientációk. Szociálpszichológia és kulturális különbségek. Biológiai, illetve társadalmi nemek és a kultúra. A gyermeki fejlődés kulturális szerveződése.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Nguyen Luu, L. A. & Fülöp, M. (2006). Kultúra és pszichológia. Osiris Kiadó.
Bakacsi, Gy. (1996). Szervezeti magatartás és vezetés (pp. 226-255). Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó Rt.
Váradi, V. (2008). Kína: Az értékek megnyilvánulása Hofstede dimenziói mentén. EU Working Papers, 30-44.
Smith, E.R., Mackie, D.M., & Claypool, H. (2016). Szociálpszichológia. Eötvös Kiadó.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részleteiben átlátja a pszichológia tudományos elméleti problémáit, rálátással rendelkezik a tudomány történeti fejlődésére, és képes átlátni folyamatszerű összefüggéseket.
Átfogó tájékozottsággal és ismeretekkel rendelkezik a társadalom- és szervezetpszichológia és társtudományok szakirodalmában.
Ismeri azokat a kvantitatív és kvalitatív eljárásokat, amelyek alkalmasak a különböző pszichológiai és kulturális jelenségek vizsgálatára és értelmezésére.
b) képességei
Képes a kutatásaiban és elemzéseiben a kultúrák közötti különbségeket szem előtt tartani.
Képes a pszichológia módszertani eszközeivel a kulturális jelenségek történeti elemzésére.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a pszichológiai jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Nyitott saját tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.
Tudatosan és kritikusan képviseli a magyar és európai értékeket, a kulturális, vallási és társadalmi sokszínűség fontosságát.
Igénye van az Európán kívüli kultúrákra vonatkozó ismereteinek továbbfejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
Tudatosan reflektál saját történeti és kulturális beágyazottságára.
Az európai beágyazottságnak megfelelően képviseli szakmai, kulturális identitását.
Munkája során kezdeményezi az Európán kívüli szakmai közösségekkel, vitapartnerekkel való kooperációt.