Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Kultúrtörténet: étkezés, utazás és magánélet
Tárgy kódja: BBNTÖ02600A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Jallatyan Karen
Tárgyleírás:

Ez a kurzus az étkezés, utazás és magánélet tematikáján keresztül mutatja be és vizsgálja meg a kultúra fogalmát és történelmét. Leginkább a modern kor hajnalával és a kapitalizmussal fogunk foglalkozni, amikor a magánélet fontossága kezdett előtérbe kerülni. Az étkezés, utazás és magánélet modernkori metszéspontjai izgalmas távlatokat nyitnak meg a kulturális emlékezet, találkozások, globalizáció, bevándorlás és diaszpóra kutatása előtt. A kurzus általános elméletek megvitatása és konkrét európai, amerikai és örmény esetek bemutatása révén vizsgálja meg alaposabban az említett témakört.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Piercarlo Grimaldi, Gianpaolo Fassino, Davide Porporato. Culture, Heritage, Identity and Food: A Methodological Approach, transl. Katherine Clifton Interreg Central Europe SlowFood-CE, 2019

Halloran, Vivian Nun. The Immigrant Kitchen: Food, Ethnicity, and Diaspora, Ohio State University Press, 2016

From Betty Crocker to Feminist Food Studies: Critical Perspectives on Women and Food, eds. Arlene Voski Avakian, Barbara Haber, University of Massachusetts Press, 2006

Zaretsky, Eli. Capitalism, the Family, and Personal Life, HarperCollins; Revised & enlarged edition, 1986

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

tudása

- A hallgatók megismerkednek az étkezés, utazás és magánélet tematikának a történelmi kontextusával és elméleti keretével.

képességei

A hallgatók az étkezés, utazás és magánélet konkrét tematikáján keresztül megtanulják, hogyan lehet bizonyos elméletek kulcsfogalmait, koncepcióit alkalmazni, és milyen  módon lehet minderre kritikusan reflektálni.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK