Tantárgy adatlapja
A tárgy célja, hogy a hallgatók mesterszinten sajátítsák el a pszichológiai kutatások módszertani-elméleti alapelveit, és alkalmazási területeinek főbb alapelveit.
Témák:
Az empirikus kutatás, mint tudományelméleti és gyakorlati probléma.
Indukció és dedukció viszonya. A kutatás szerepe a pszichológiában. A kutatás szerepe a szakmai életút során. Kutatási projektmenedzsment. Irodalomkutatás és irodalmi áttekintés. Kérdésfeltevés és hipotézisalkotás. Kutatási módszerek 1. vizsgálati elrendezések. Kutatási módszerek 2. kvantitatív és kvalitatív módszerek. A mintakiválasztás és az adatgyűjtés módszertani kérdései. A család- és valláspszichológiai kutatások speciális módszertani kérdései és módszerei. Kérdőívek fordításának, alkalmazásának, értékelésének gyakorlati kérdései. Adatbázisok kezelésének módszertani vonatkozásai. Kutatásetikai alapelvek és kérdések.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Falus Iván (szerk.): Bevezetés a pedagógiai kutatás módszereibe. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 2004. ISBN 9789631626643
Earl Babbie: A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Balassi Kiadó, Budapest, 2008. ISBN 9789635067640
Ajánlott irodalom:
Fisher, A.: The logic of real arguments. Cambridge University Press, 2004. ISBN 9780521654814
Csíkos Csaba: A neveléstudomány kutatásmódszertanának alapjai. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2020. ISBN 9789634892489
Eco, Umberto: Hogyan írjunk szakdolgozatot? Gondolat, Budapest, 1992. ISBN 9632827082
Fercsik Erzsébet: Dolgozatírás-felsőfokon. Krónika Nova Kiadó, Budapest, 2003. ISBN 9639128945
Havasréti József: Tudományos írásmű. Bölcsész Konzorcium, Budapest. 2004. ISBN 963970430x
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Alaposan ismeri a neveléstudományi, társadalomtudományi kutatások kvalitatív és kvantitatív és kevert módszereit, eszközeit és ezek alkalmazási lehetőségeit és korlátait.
Ismeri a kutatásra vonatkozó etikai normákat.
A neveléstudomány és társdiszciplínák köréből származó információk gyűjtésében, hazai és nemzetközi adatbázisok kezelésében releváns nézőpontok szerint képes választani, ezeket feladataiban felhasználni, önállóan alkalmazni.
b) képességei
Képes összehasonlítani a kutatási eredményeket a pedagógiai gyakorlattal.
Képes kisebb önálló és csoportos kutatási projekteket tervezésére és kivitelezésére, biztonsággal és önállóan tudja használni a kvantitatív és kvalitatív kutatási módszereket, biztonsággal alkalmaz matematikai statisztikai eljárásokat.
Képes önálló szempontok szerint szakmai anyagok elkészítésére, kutatásai eredményeinek objektív bemutatására, elemzésére, és rövidebb szakmai tanulmányok önálló megírására.
c) attitűdje
Kreatív megoldásokat keres adott témakörök mély megismerésére, a releváns kutatási módszerek alkalmazására, nyitott a kutatási kooperációra, felismeri a közös munka jelentőségét.
Értékelő, értelmező reflektivitással közelít a gyakorlat és elmélet kapcsolatához.
Motivált, kezdeményező innovatív fejlesztésekben, kezdeményező szerepet vállal munkahelyi szervezetében.
Szakmaközi kapcsolatokban szakmai értékeit-elveit képviseli, érvel mellette.
d) autonómiája és felelőssége
Tudatos önfejlesztés révén felelős önálló munkavégzésre képes, mely során a személyes és szakmai céljait össze tudja egyeztetni.
Megbízható szakmai partner a különböző együttműködésekben, a kooperációban vezető és vezetett szerepeket is hatékonyan betölt.
Felelősséget vállal munkatársai, szakmai közössége fejlődésének támogatásáért, a neveléstudomány elismertsége növeléséért, fejlődéséért, fejlesztéséért.