Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Magyarországi német nemzetiség története és jelene
Tárgy kódja: BBLTN01400
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Dr. Juhász Márta Klára
Tárgyleírás:

Elsajátítandó ismeretanyag:

A hazai németség története az államalapításig (hódítás, betelepítés, asszimiláció). A német papok, szerzetesek, parasztok érkezése Szt. István uralkodása idején. A városi németség a középkorban. A nagy "Schwabenzug".  A magyarországi németség a kiegyezés után, az 1868-as XLIV törvény. A magyarországi német polgárság asszimilációja. Bleyer Jakab fellépése. A Volksbund. A kitelepítés, a kollektív bűnösség elve. A nemzetiségi lét napjainkban, a Magyarországon élő nemzetiségek. A kisebbségi törvény főbb fejezetei, a kisebbségi önkormányzatok. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata, szervezeti felépítése, célkitűzései. Ifjúsági és egyéb kulturális szervezetek. A nemzetiségi oktatás formái, helyzete. A német nemzetiségi sajtó, rádió, tv, színház. Az identitás fogalma.

Kialakítandó kompetenciák:

A hallgatóknak el kell sajátítaniuk a nemzetiségi identitás kialakításához és megőrzéséhez szükséges ismeretanyagot, gyakorlati képességeket, jártasságokat, valamint a tantárgy speciális szakszókincsét. Képessé kell válniuk arra, hogy kialakítsák, ill. megerősítsék a kisgyermekek nemzetiségi öntudatát a megismert tartalmak alapján.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező szakirodalom:

1.      Árkossy Katalin (et al.), Ungarndeutsche Minderheitenkunde, Budapest, ELTE Bölcsész Konzorcium, 2006, p. 13-70., ISBN 963-9704-89-X

2.      Manherz, Karl, Wild, Katharina, Zur Sprache und Volkskultur der Ungarndeutschen, Budapest, ELTE Germanistisches Institut 2002, p. 7-49., ISBN 963-463-573-3

1. Márkus Éva, „denn ein Reich mit einer Sprache (…) ist hinfällig, Budapest, Trezor, 2008

Ajánlott szakirodalom:

1.      Seewann, Gerhard, Geschichte der Deutschen in Ungarn. Band 1., Vom Frühmittelalter bis 1860, Marburg, Verlag Herder-Institut, 2013, ISBN 978-3-879-69373-3

2.      Seewann, Gerhard Geschichte der Deutschen in Ungarn. Band 2., 1860 bis 2006, Marburg, Verlag Herder-Institut, 2013, ISBN 978-3-879-69374-0

3.      Almási János, Geschichte der Deutschen in Ungarn, Budapest, Nemzeti Tankönyvkiadó, 2001, ISBN 9631909778

le="font-size:11.0pt">4.      Manherz, Karl, Texte zur Geschichte der Deutschen in Ungarn, Budapest, ELTE Germ. Inst., 1999

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

óvodapedagógus [nemzetiségi óvodapedagógus (német)] BALP-XOPN alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK