Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Makroökonómia
Tárgy kódja: BBNNT14300
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szigetvári Tamás
Tárgyleírás:

A tantárgy megismertet az alapvető makrogazdasági fogalmakkal és összefüggésekkel, kiemelt figyelmet fordítva a nyitott gazdaság sajátosságaira és a társadalmi rendszerek összehasonlító elemzéséhez szükséges ismeretekre.

Az előadások során megismerkednek a hallgatók a fontosabb makroökonómiai mutatókkal, a makrogazdasági kibocsátás és jövedelem alapvető összefüggései, a nemzetgazdaság teljesítményének mérési módjaival. Felépítjük a gazdaság hosszú és rövid távú elemzéséhez szükséges makroökonómiai modellt, vizsgáljuk az egyensúly kialakulásának módozatait. Áttekintjük a gazdasági növekedés fontosabb elemeit, a tőkefelhalmozást, a technikai haladás és gazdasági növekedés főbb összefüggéseit, a népesség (foglalkoztatottak) és gazdasági növekedés viszonyát. Megismerkedünk a munkanélküliség, a pénz és az infláció makrogazdasági szerepével, valamint a gazdasági ingadozások jelenségével. Kitérünk a modell működésre a nyitott makrogazdaság feltételei mellett, továbbá bepillantást nyerünk a nemzetközi fizetési mérleg és az árfolyamok témakörébe is.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Misz József: A makroökonómia alapjai, L’Harmattan – Zsigmond Király Főiskola, 2007. ISBN 9789639683785

Ajánlott irodalom:

Gregory N. Mankiw, A közgazdaságtan alapjai, Osiris, 2011. ISBN 9789632762081

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a magyar és egyetemes politikai, gazdasági, kulturális jelenségek &

aacute;ltalánosan elfogadott tendenciái, jellemzői, adatai körében.

Tisztában van a társadalomtudomány aktuális kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel.

Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.

b) képességei

Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.

Képes és alkalmas a kis és közepes vállalkozásokban a nemzetközi együttműködésekben való megjelenés elősegítésével kapcsolatos feladatok ellátására, valamint a multinacionális és nagyvállalati szektorban nemzetközi együttműködésekből származó feladatok ellátására.

c) attitűdje

Érti és elfogadja, hogy a gazdasági, politikai és kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.

Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére.

d) autonómiája és felelőssége

Felelősséget vállal anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.

Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel a szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

katolikus közösségszervező HANH-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév HTK
nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
politikatudományok BANT-XPT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt