Tantárgy adatlapja
A kurzus kapcsán a hallgatók megismerkedhetnek a kommunikáció és a média alapfogalmaival, intézményeivel és társadalomtörténetével. Különösen kiemelt figyelmet fordítunk korunk digitalizációval összefüggő változásaira: a mediatizált kor információs és tájékozódási stratégiáinak, illetve az életmód alakulására és ennek társadalmi következményeire.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Gálik Mihály – Csordás Tamás szerk.: A média gazdaságtanának kézikönyve, Médiatudományi Intézet, 2020, https://nmhh.hu/dokumentum/210039/MK38web.pdf
Halllin-Mancini: Comparing Media Systems, Three models of media and politics, Cambridge Univerity Press, 2004.
Briggs, Asa – Burke, Peter (2012): A média társadalomtörténete. Gutenbergtől az internetig. Budapest: Napvilág Kiadó
Ajánlott irodalom: Cialdini, Robert B. (2009): Hatás. A befolyásolás pszichológiája. Budapest: HVG.
McQuail, Denis (2003): A tömegkommunikáció elmélete. Budapest: Osiris Kiadó.
László Tamás (2021): A magyar társadalom hagyományos – és újmédia-használatának jellemzői. In: Kollár Dávid – Pillók Péter (szerk.): Értékelve. Társadalmi útikalauz stopposoknak. Budapest: Századvég Kiadó. 193–244. oldal.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri és érti a szociológiával szoros kapcsolatban lévő társtudományok fogalmi rendszereit, lényegi összefüggéseit és főbb irányzatait.
Ismeri és érti a szakma műveléséhez szükséges legalább két idegen nyelv szaknyelvi anyagát.
Ismeri, érti és folyamatosan fejleszti azt a tudásanyagot, amely biztos műveltségi hátteret ad a szociológia magas szintű műveléséhez.
b) képességei
Képes az újszerű szociológiai ismeretek megszerzésére, innovatív feladatok elvégzésére, érvelni tud azok fontossága mellett.
c) attitűdje
A tudományos szemléletmódok iránti megbecsülés elve alapján tevékenykedik, és nyitott a különböző megközelítési és értelmezési módokra.
d) autonómiája és felelőssége
Személyes felelősséggel tartozik a szociológus mesterség szakmai és etikai szabályainak betartásáért, a szociológus szakma integritásának megőrzéséért.