Tantárgy adatlapja
A tantárgy bevezetés a közgazdaságtan tanulmányozásához: a közgazdaságtan helyének meghatározása a tudományok rendszerében, a módszertani sajátosságok és a mikroökonómiai alapkategóriák megismertetése, különös tekintettel a mai magyar gazdaságra.
A fő témakörök, amelyeket a kurzus során érintünk: a költségvetési korlát és a preferenciák, a különleges preferenciák és a hasznosság, a fogyasztó választása, a piaci kereslet, a fogyasztói többlet, a technológia szerepe, a profitmaximalizálás lehetőségei, a költségminimalizálás, a költségfüggvény és a költséggörbék, a vállalati magatartás tökéletes versenyben és a monopólium és a monopolista viselkedés sajátosságai. Bemutatjuk az általános egyensúlyelméletet, és kitérünk az extern hatások és közjavak témakörére is.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Misz József: A mikroökonómia alapjai, L’Harmattan – Zsigmond Király Főiskola, 2006. ISBN 9639683450
Ajánlott irodalom:
Hal R. Varian: Mikroökonómia középfokon, Akadémiai Kiadó, 2008. ISBN 9630583089
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tájékozott a magyar és egyetemes politikai, gazdasági, kulturális jelenségek általánosan elfogadott tendenciái, jellemzői, adatai körében.
Tisztában van a társadalomtudomány aktuális kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel.
b) képességei
n> Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására. Képes és alkalmas a kis és közepes vállalkozásokban a nemzetközi együttműködésekben való megjelenés elősegítésével kapcsolatos feladatok ellátására, valamint a multinacionális és nagyvállalati szektorban nemzetközi együttműködésekből származó feladatok ellátására. c) attitűdje Érti és elfogadja, hogy a gazdasági, politikai és kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak. Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére. d) autonómiája és felelőssége Felelősséget vállal anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek. Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel a szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.