Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Modern ír költészet és dráma
Tárgy kódja: BBNAN22600
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. McAteer Michael Kevin
Tárgyleírás:

A XX. század elején új drámai mozgalom indult útjára Írországban, amely népszerű lesz az egész angol nyelvű világban. A tantárgy a 20. század eleji ír kultúrát, illetve a kor társadalmának és történelmének drámai ábrázolását vizsgálja meg Lady Augusta Gregory, W. B. Yeats, J. M. Synge, Padraic Colum és Sean O’Casey drámáiban. A 20. század második felének drámairodalmát elsősorban Samuel Beckett is Brian Friel művei reprezentálják. A tantárgy keretein belül elemzésre kerülnek 20. századi angol nyelvű ír költők versei, így például két Nobel-díjas, W. B. Yeats és Seamus Heaney, valamint Patrick Kavanagh, Louis MacNeice, Thomas Kinsella, Eavan Boland, Michael Longley and Medbh McGuckian költeményei. A verseken keresztül megvizsgáljuk, hogy hogyan jeleníti meg az ír költészet és drámairodalom a következő témákat: az ír emberek és az ír táj ábrázolását, illetve az Ír-sziget politikai felosztásának irodalmi és kulturális hatását. Ehhez kapcsolódóan elemezzük a különböző versformákat, amelyeken keresztül az ír életérzés kifejeződik. A tantárgy keretein belül elemzésre kerülnek 20. század végi ír drámák és versek, különösen az észak-ír polgárháborúval kapcsolatban. A félév során a hallgatók megismerik az ír társadalom kulturális, politikai, történelmi és vallási vonásait, és a különbségeket a 20. század elején és a 20. század végén keletkezett irodalmi művek között.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)
Kötelező irodalom:
FALLON, Peter, and Derek MAHON, (szerk.), The Penguin Book of Contemporary Irish Poetry. London, Penguin, 1991. ISBN 9780140586091
HARRINGTON, John P. (szerk.), Modern and Contemporary Irish Drama. 2nd ed. London, Norton, 2009. ISBN 9780393932430
Ajánlott irodalom:
CAMPBELL, Matthew (szerk.), The Cambridge Companion to Contemporary Irish Poetry. Cambridge, Cambridge University Press, 2003. ISBN 9780521012454
GRENE, Nicholas, and Chris MORASH (szerk.), The Oxford Handbook of Modern Irish Theatre. Oxford: Oxford University Press, 2016. ISBN 9780198706137
QUINN, Justin. The Cambridge Introduction to Modern Irish Poetry, 1800-2000. Cambridge, Cambridge University Press, 2008. ISBN 9780521609258
RICHARDS, Shaun (szerk.), The Cambridge Companion to Twentieth-Century Irish Drama. Cambridge, Cambridge University Press, 2004. ISBN 9780521008730

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul
a) tudása
A szakot elvégző hallgató tájékozott az angol nyelvű kulturális jelenségek történetiségének általánosan elfogadott jellemzői, adatai körében.
Átlátja az angol szövegek és kulturális jelenségek befogadásának bevett eljárásait, az értelmezés szakmailag elfogadott kontextusait.
Tisztában van az anglisztika jellemző kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel.
Ismeri a szak egyes területeinek (irodalom-, nyelv- és kultúratudomány) angol nye

lvű szakkifejezéseit.
Ismeri, megkülönbözteti és alkalmazza az infokommunikációs eszközöket, hálózatokat és funkciókat a szakterületén folyó tanuláshoz, feladatainak hatékony és korszerű megoldásához.
b) képességei
Értelmezi az angol nyelvű kulturális jelenségeket és azok történeti beágyazottságát, képes az angolt elhelyezni a világ nyelvei között. Képes azonosítani az angol nyelv főbb társadalmi és regionális változatait, és tisztában van az angol nyelv terjedését, terjesztését magyarázó legfontosabb elméletekkel.
Képes legalább egy, Európán kívüli angol nyelvű kultúra, eszmerendszer szempontjából az angol nyelvű kultúrák jelenségeit értelmezni.
Több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban ír és beszél angolul, világos, részletes szövegeket alkot sokféle témában, különösen az angolszász kulturális témakörökkel kapcsolatosan.
Műfajilag sokszínű angol nyelvű szövegeket és kulturális jelenségeket értelmez.
Kiválasztja és alkalmazza a szakmai problémának megfelelő angol nyelv- vagy irodalomtudományi, vagy kultúratudományi módszert.
Világos, részletes szövegeket alkot sokféle témában, különösen az angolszász kulturális témakörökkel kapcsolatosan.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Más kultúrákat elfogad, törekszik azok megismerésére és megértésére.
Tudatosan képviseli az angol nyelvterület nyelvi és kommunikációs normáit.
Az angol nyelv-, irodalom- és kultúratudomány gondolkodásmódját hitelesen közvetíti.
Mérlegeli a problémák sokoldalú módszertani megközelítésének lehetőségét.
Törekszik angol szaknyelvi tudásának fejlesztésére.
Szakmai hivatástudata kialakítására és önképzésre törekszik.
Készen áll a támogató erőforrások folytonos keresésére, szakmai felelőssége és tudása folytonos fejlesztésére.
Feladatokhoz kapcsolódóan folyamatosan fejleszti szövegértési és szövegprodukciós készségét.
Érti és képviseli saját szakterülete, szaktudománya kritikai megközelítéseit.
Átlátja szakterülete legfontosabb problémáit, a nézőpontok közötti különbségeket. Nyitott a problémák kutatáson alapuló megoldása iránt.
A nemzeti, illetve az Európán túli vonatkozásokhoz kötve elfogadja és képviseli, szakterülete legfontosabb kérdéseihez kapcsolja a történeti és jelenkori európai értékeket.
Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősséget vállal anyanyelvű és angol szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek, plágiummentes ismeretközvetítést alkalmaz.
Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel az anglisztika területén dolgozik, é

s elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.
Nyitott az angol nyelvű kultúrák hátterének megismerésére. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BANB-XAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-INT mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
politikatudomány BMNT-IPO mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
régészet BMNB-ITR mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
történelem BANB-ITÖ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
történelem BMNB-ITÖ mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
szechenyi-img-alt