Tantárgy adatlapja
A tárgy a modern iszlamizmus részletes bemutatására vállalkozik. Feltételezi az iszlám civilizációjának beható ismeretét, ez magyarázza az előtanulmányi feltételt. A tárgy alapvetően szövegközpontú megközelítést alkalmaz, mivel a félév során a legfontosabb szövegek hétről hétre történő olvasása és megvitatása valósul meg. A szövegek döntően angol nyelven férhetők hozzá, ezért az angol nyelv megfelelő ismerete követelmény. Az iszlamizmus elmúlt 100 esztendejéből kiválogatott szövegek időrendben haladva mutatják be e gondolkodását alakulását, történeti ívét és folyamatos radikalizálódását. E módszerből következően a tanórán kívüli olvasás és a szemináriumi vita a legfontosabb módszertani elem.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Jany János: Iszlamizmus: eszmetörténet és geopolitika. Typotex, Budapest, 2016. ISBN 978-963-2799-09-4
Charles Kurzman: Liberal Islam. Oxford UP, 1998. ISBN 9780195116212
Euben-Zaman: Princeton Readings in Islamist Thought. Princeton 2009. ISBN 978-0691135885
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.
Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.
b) képességei
Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes legalább egy Európán kívüli kultúra, eszmerendszer szempontjából a nemzetközi kapcsolatok jelenségeit értelmezni.
c) attitűdje
Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
A szakterületén szerzett ismereteit alkalmazza önművelésében, önismeretében.
Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.