Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Modern magyar irodalom szeminárium 2. (A késő modernitás)
Tárgy kódja: BBLMI04600
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Horváth Kornélia
Tárgyleírás:

A kurzus a késő modernség magyar irodalmát tárgyalja gyakorlati műelemzések segítségével. Kibővíti az előadáson tanultakat, és olyan szerzők műveit is elemzi, amelyekre az előadás során idő hiányában nem kerülhetett sor (pl. Sütő András, Nagy László, Juhász Ferenc, Mándy Iván, Kányádi Sándor, Csoóri Sándor stb.).

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Szó-Elbeszélés-Metafora. Műelemzések a XX. századi magyar próza köréből, szerk. Horváth Kornélia, Szitár Katalin, Budapest, Kijárat, 2003. ISBN 963 9529095
Ki viszi át a Szerelmet, alkotó szerk. Fűzfa Balázs, Szombathely, Savaria University Press, 2011. ISBN 978978963 9882 73 7
Jánosi Zoltán: Nagy László mitologikus költői világa az egyetemes és a magyar irodalomtörténet koordinátáiban, Felsőmagyarországi kiadó, Miskolc, 1996.
ISBN 0609002938023
Horváth Kornélia: A késő modern magyar líra alakzatai, Budapest, Gondolat, 2021.ISBN 978963562121
Cinzia Franchi, L’Arancia ungherese. La letteratura in Ungheria negli anni Cinquanta, Lithos, 2014. ISBN 978-88-97414-72-8

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

A késő modern magyar szerzők (költők és írók) életművének mélyebb megismerése.
A művek szövegszerű ismerete, poétikai elemzése.
Műértelmezési kompetenciák és módszerek elsaj&aac

ute;títása.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

magyar BALB-AMA alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK