Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Német óvodai foglalkozás módszertana
Tárgy kódja: BBLON00500
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Karainé dr. Gombocz Orsolya
Tárgyleírás:

Elsajátítandó ismeretanyag:

A hallás utáni szövegértés és az imitációs beszédkészség alapozása. A hallás utáni szövegértés fejlesztésének lehetőségei játékos gyakorlatok formájában. A gyermekfolklór és a mese szerepe az óvodában. A játék mint alapvető oktatási módszer, annak receptív és aktív folyamata. Beszédfejlesztő foglalkozások tervezése. Nyelvi játékok tanításának lépései a német óvodai foglakozásokon. Grammatikai jelenségek bevezetésének a lehetőségei. Játékos nyelvtani gyakorlatok tervezése, előkészítése, levezetése. Nyelvi hibák típusai, javítási lehetőségek. Drámapedagógiai eszközök és alkalmazásuk, a gyermek képzeletének dramatikus kifejezése. Szövegek alkalmazása a drámai nevelésben. Folklór és hagyományőrzés az óvodában. A gyermek mint élményt befogadó alany. Az óvodapedagógus személyisége. Óvodai foglalkozásokon kívüli programok előkészítése, ünnepek szervezése, német nyelvű programok összeállítása.

Kialakítandó kompetenciák:

A tananyagként felsorolt témák elméleti ismerete és gyakorlati alkalmazásának a képessége (foglalkozási vázlatok készítése). A német nyelvű szakterminológia ismerete. A szóbeli kezdő szakasz módszertani jellemzőinek és lépéseinek ismerete.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankö

nyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező szakirodalom:

1. Jäger-Manz, Monika, „Ich sag’ dir was!” Budapest, Nemzeti Tankönyvkiadó, 1998, ISBN 963-19-3262-1

2. Petőcz Jánosné, Ausgewählte Probleme der frühen Fremdsprachenvermittlung

Deutsch, Baja, Eötvös József Lehrerbildungshochschule, 1993

3. Talabér Ferencné, Methodik der deutschen Beschäftigungen in den deutschen Nationalitätenkindergärten. Lehrmaterial für die Ausbildung von deutschen Nationalitätenkindergärtnerinnen, Budapest, Tankönyvkiadó, 1989

Ajánlott szakirodalom:

1. Storch, Günther, Deutsch als Fremdsprache – Eine Didaktik, Padeborn, Fink, 1999, ISBN 978-3-8252-8184-7

"MsoNormal" style="margin-top:0cm;margin-right:0cm;margin-bottom:6.0pt; margin-left:30.05pt;text-indent:-14.2pt;mso-layout-grid-align:none; text-autospace:none">2. Huneke, Hans-Werner, Steinig, Wolfgang, Deutsch als Fremdsprache, Berlin, Erich Schmidt Verlag, 2013, p. 117-279., ISBN 978-3-503-13765-7

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

óvodapedagógus [nemzetiségi óvodapedagógus (német)] BALP-XOPN alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK