Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja, hogy a hallgatók megértsék a nemzetközi közjog egyedi jellegét és normáinak különleges szerepét a nemzetközi tanulmányokban.
Az első félévben a nemzetközi jog működésében létfontosságú alapintézményekre fókuszálunk: a nemzetközi jog fogalmára, sajátosságaira és történetére.
Kiemeljük továbbá a nemzetközi jog és a hazai jog kapcsolatát, és kitérünk az alapelvek szerepére.
A kurzus során kiemelt figyelmet fordítunk a nemzetközi jog forrásainak fontosságára és kiemelten hangsúlyozzuk a nemzetközi szerződések szerepét, azok megkötését, érvényességét, alkalmazását és megszűnését.
A szerződéses kapcsolatokon kívül a nemzetközi jog egyéb forrásait is elemzi. A szemeszter kiemelt figyelmet fordít az államiságra, ezen belül annak létrejöttére, hatáskörére és hatáskörére, átalakulására.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Kovács Péter: Nemzetközi közjog, Osiris, Budapest, 2011. ISBN 978-963-276-210-4
Shaw, Malcolm N.: International Law, Cambridge University Press, 2008. ISBN 9780511841637
Ajánlott irodalom:
Bruhács, János: Nemzetközi jog I-III, Dialóg Campus, Pécs, 2001. ISBN 963-85756-7-0
Shaw, Malcolm N.: Nemzetközi jog, Osiris, Bp, 2001. ISBN 9633798957
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tájékozott a magyar és egyetemes politikai, gazdasági, kulturális jelenségek általánosan elfogadott tendenciái, jellemzői, adatai körében.
Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.
Magas szinten ismeri és a magabiztos gyakorlati használhatóság követelményeinek megfelelően érti és értelmezi a legfontosabb nemzetközi jogi összefüggéseket.
b) képességei
Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.
Képes megérteni a nemzetközi jogi tényállásokat.
Képes a nemzetközi jog forrásainak megfelelő használatára és értékelésére.
c) attitűdje
Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősséget vállal anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.
Feladatokhoz kapcsolódóan folyamatosan fejleszti szövegalkotási készségét.