Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Nemzetszerveződés és nemzeti átalakulás, vallás katolicizmus a 19-20. században
Tárgy kódja: BBNTÖ29900
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Fejérdy András Tamás
Tárgyleírás:

A szeminárium keretében a hallgatók megismerkednek a modern nemzet kialakulására vonatkozó főbb elméletekkel, a 19. század Osztrák-Magyar Monarchia nemzetiségi és felekezeti viszonyaival, valamint az első világháború után Közép-Európában létrejövő új nemzetállamok és a különböző felekezetek, különösképpen a katolikus egyház kapcsolatainak alakulásával. A gyakorlat során a hallgatók önálló munka keretében konkrét esetek tanulmányozásán keresztül ismerkednek meg annak a folyamatnak legfőbb lépéseivel melynek során a korábban elsődlegesnek számító felekezeti identitás helyét a nemzeti identitás váltotta fel és képet kapnak arról, hogy az egyetemes katolikus egyház miként kísérelt meg a nemzeti partikularitás kihívásaira választ adni.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Nemzeti és regionális identitás Közép-Európában. Szerk. Ábrahám Barna, Gereben Ferenc, Stekovics Rita. PPKE BTK, Piliscsaba, 2003.

Ring Éva: Államnemzet és kultúrnemzet válaszútján. A modern nemzetek születése Kelet-

Közép-Európában. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2004.

Ajánlott irodalom:

Religion und Nation. Katholizismen im Europa des 19. und 20. Jahrhunderts. Hrsg. Urs

Altermatt, Franziska Metzger. Kohlhammer, Stuttgart, 2007.

Andreas Gottsmann: Rom und die nationalen Katholizismen in der Donaumonarchie.

Römischer Universalismus, habsburgische Reichspolitik und nationale Identitäten 1878–1914.

Österrechische Akademie Der Wissenschaften, Wien, 2010.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

osztatlan tanári képzés BONP-XTA11 osztatlan képzés Nappali magyar 11 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA12 osztatlan képzés Nappali magyar 12 félév BTK