Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Ókeresztény művészet
Tárgy kódja: BBNSM11400
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kovács Imre
Tárgyleírás:

 

 

A kurzus témája a Kr.u. III-V. század keresztény művészete, vagyis a keresztény művészeti kultúra kialakulása az ókor utolsó századaiban, különös tekintettel a keresztény ikonográfia kezdeteire. A félév során, történeti bevezetőt követően a hallgatók alapvető áttekintést kapnak a korszak építészetéről és keresztény kötődésű szobrászati, ill. festészeti alkotásairól, valamint ezek viszonyáról a késő antikvitás nem-keresztény képzőművészetével.

 

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Vanyó L.: Az ókeresztény művészet szimbólumai, Budapest 2000.

A. Riegl: A későrómai iparművészet, Budapest 1989.

A. Grabar, Le premier art chrétien (L’univers des formes), Paris 1966.

A. Grabar, L’age d’or de Justinien (L’univers des formes), Paris 1966.

R. Krautheimer, Early Christian and Byzantine Architecture (The Pelican History of Art), London 1965.

 

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri az egyetemes (európai) és a magyar művészet nagy stíluskorszakait (az antikvitástól a középkori és újkori művészeten át a modern és kortárs művészetig).

Ismeri az elméleti problémafelvetés és problémamegoldás hagyományos és mai változatait, és jártasságot szerez a problémák szakszerű kezelésének gyakorlataiban.

Alapvető szakmai ismeretek a III-V. század későantik és keresztény emlékanyagáról, a keresztény ikonográfia kezdeteiről.

A tudományterület főbb problémáinak és módszertani megközelítéseinek megismerése (a „késő antikvitás” fogalma, az „ókeresztény művészet ill. régészet fogalma).

b) képességei

Képes arra, hogy kreatív módon írjon, és kritikai tevékenységet fejtsen ki a kultúra különböző területein. Ez az alkalmasság kiterjed a nyomtatott és elektronikus sajtóban és egyéb kiadványokban megjelenő műbírálatok írására, politikai és közéleti elemzések elvégzésére, ismeretterjesztő tudósítások, beszédek és prezentációk készítésére és értékelésére, a kultúra szervezésében való közreműködésre.

Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutatására.

A kurzusnak szerepe van a kritikai gondolkodás fejlesztésében, az általános műveltség közhelyeinek felülvizsgálata révén.

A hallgató betekintést nyer alapvető művészettörténeti módszerekbe, azok korlátait is megismerve.

c) attitűdje

Kritikai és kreatív gondolkodás és problémaérzékenység jellemzi.

Közvetíti az elsajátított kulturális értékeket.

d) autonómiája és felelőssége

Véleményalkotásában képviseli az emberi méltóság szellemi követelményeit.

Elkötelezett az emberi méltóság által megkövetelt, etikailag és szellemileg alapos érvelés mellett.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szabad bölcsészet BANB-XSB alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt