Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Ókori görög művészet
Tárgy kódja: BBNSM11000
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Jankovits Katalin Ilona
Tárgyleírás:

Az előadás célja a hallgatóság bevezetése az ókori görög művészet történetébe, amely a mai napig is a nyugati művészeti kultúra alapvető viszonyítási pontja. A Kr.e. VIII. és I. század között kibontakozott, minden későbbi klasszicizmus alapját képező művészeti kultúra megismerése során hallgatóink a művészettörténet alapvető fogalmaival és problémáival is megismerkednek (a források kritikai értelmezésével és szembesítésével a tárgyi emlékanyaggal; a mesteregyéniség meghatározásának problémájával; a stíluskritikai elemzés módszerével és annak korlátaival, a stíluson alapuló kronológiai meghatározás módszerével; a nagyszobrászat alapvető problémáival). Az előadásokon tanultakat igyekszünk a közvetlen műelemzéssel is megalapozni, amelyre most már nem csak a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteményének eredeti tárgyakat felvonultató állandó kiállítása ad lehetőséget, hanem a múzeum két gipszmásolat-gyűjteménye is, ahol a leghíresebb görög szobrok pontos és élethű másolatai között is tartunk órákat (elsősorban a Szabolcs utcai Tanulmányi Látványraktárban).

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Németh Gy. – Ritoók Zs. – Sarkady J. – Szilágyi J. Gy.: Görög művelődéstörténet. Osiris Kiadó Budapest, 2006. ISBN 9633898722. (A művészettörténetre vonatkozó fejezetek).

Castiglione L. : Hellénisztikus művészet. Corvina Kiadó, Egyetemi Könyvtár sorozat, Budapest, 1996. (több kiadásban is).

P. Waren: Az égei civilizációk. Helikon Kiadó, Budapest, 1989.

Szilágyi J. Gy.: Antik művészet. Vezető az Antik Gyűjtemény állandó kiállításához (Szépművészeti Múzeum, Budapest 2003) – I. és II. terem

M. Robertson: A History of Greek Art. Cambridge, 1975.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri az egyetemes (európai) és a magyar művészet nagy stíluskorszakait (az antikvitástól a középkori és újkori művészeten át a modern és kortárs művészetig).

Ismeretekkel rendelkezik a filozófia, az esztétika, az etika, művészetek, a mozgókép, az írott vizuális és mediális kommunikáció, a nyelvészet és a vallási jelenségek mibenlétéről, történetéről, jelentőségéről és társadalmi szerepéről.

Megismerkedik az ókori görög művészet stíluskorszakaival, legfontosabb műveivel és a hozzájuk kapcsolódó historiográfiai hagyománnyal.

Megismerkedik a régi korok művészetének kutatásában használt módszerek lényegével, lehetőségeivel és korlátaival (régészeti módszerek, írott források értelmezése, kópiakritika, stíluskritika).

b) képességei

Képes arra, hogy kreatív módon írjon, és kritikai tevékenységet fejtsen ki a kultúra különböző területein. Ez az alkalmasság kiterjed a nyomtatott és elektronikus sajtóban és egyéb kiadványokban megjelenő műbírálatok írására, politikai és közéleti elemzések elvégzésére, ismeretterjesztő tudósítások, beszédek és prezentációk készítésére és értékelésére, a kultúra szervezésében való közreműködésre.

Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutatására.

A kurzusnak szerepe van a kritikai gondolkodás fejlesztésében, az általános műveltség közhelyeinek felülvizsgálata révén.

A hallgató betekintést nyer alapvető művészettörténeti módszerekbe, azok korlátait is megismerve.

c) attitűdje

Kritikai és kreatív gondolkodás és problémaérzékenység jellemzi.

Közvetíti az elsajátított kulturális értékeket.

d) autonómiája és felelőssége

Véleményét körültekintően alakítja ki, tájékozódik és felelősséget vállal saját álláspontjáért.

Véleményét argumentumokra alapozza.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szabad bölcsészet BANB-XSB alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt