Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Összehasonlító gazdaságtan
Tárgy kódja: BBNNT25100
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szigetvári Tamás
Tárgyleírás:

Az összehasonlító gazdaságtan a létező gazdasági rendszerek működésének és fejlődésének folyamatait igyekszik megérteni, és ezeket összehasonlítani az intézményi elemzés eszköztárával. Ellentétben a mikro- és makroökonómiával, az összehasonlító gazdaságtan a társadalomba beágyazottan, politikai és kulturális szempontok figyelembe vételével igyekszik magyarázni a gazdasági jelenségeket. A piac és állam viszonyának különféle kombinációi nem csupán eltérő gazdasági kimeneteket eredményeznek, hanem leképezik és formálják a politikai rendszert is.

A félév során a rendszerszemlélet módszerének bemutatását követően először a létező kapitalizmus különféle változataival (piac által vezérelt, állam által vezérelt, neokorporatív) ismerkedünk meg, majd a szocialista rendszer és a piacgazdaságba való átmenet jellemzőivel. A kurzus végén megvizsgáljuk, hogyan befolyásolja a globalizáció a megismert rendszereket illetve hogyan hatott rájuk a globális pénzügyi válság.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Bara Zoltán és Szabó Katalin szerk. (2007): Összehasonlító közgazdaságtan: gazdasági rendszerek, országok, intézmények. Budapest: AULA. ISBN 9789639585652

Farkas Beáta (2017): Piacgazdaságok az Európai Unióban. Budapest: Akadémiai Kiadó. ISBN 9789630598224

Kornai János (2007): Szocializmus, kapitalizmus, demokrácia és rendszerválás. Budapest: Akadémiai. ISBN 9789630585132

Ajánlott irodalom:

Acemoglu, Daron és Simon Robinson (2013): Miért buknak el a nemzetek? A hatalom, a jólét és a szegénység eredete. Budapest: HVG. ISBN 9789633041093

Bohle, Dorothee és Greskovits Béla (2012): Capitalist Diversity on Europe’s Periphery. Ithaca and London: Cornell University Press. ISBN 9780801451102

Csaba László (2014): Európai közgazdaságtan. Budapest: Akadémiai Kiadó. ISBN 9789630594677

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri az összehasonlító gazdaságtan általános és specifikus jellemzőit, határait, legfontosabb fejlődési irányait, a szakterület kapcsolódását a rokon szakterületekhez.

Rendszerezett ismeretekkel rendelkezik a magyar és az európai politikai rendszerekről, valamint a kormányzati rendszerek domináns nemzetközi típusairól.

b) képességei

Képes az adott szakterület ismeretrendszerét alkotó különböző elképzeléseket elemezni, összefüggéseit szintetizálni, és ennek alapján politikai tendenciákat értékelni.

Sokoldalú, interdiszciplináris megközelítéssel azonosít speciális szakmai problémákat, feltárja és megfogalmazza az azok megoldásához szükséges részletes elméleti és gyakorlati hátteret.

Szakterületének egyes résztémáiról önálló, szaktudományos formájú összefoglalókat, elemzéseket készít.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt