Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Piac- és közvéleménykutatás
Tárgy kódja: BMNSZ23700M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Rajki Zoltán
Tárgyleírás:

A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat a piac- és közvéleménykutatás elméleti hátterével és gyakorlatával. A kurzus során az egyes piac és közvéleménykutatási megoldásokban általában véve mély és részletes ismereteket és gyakorlatot kell szerezniük, a félév során előadást kell tartaniuk egy kutatási terület bemutatásából. A kutatásmódszertani és közgazdasági ismeretekre alapozva a hallgatóknak a kurzus végén egy piackutatási vagy közvéleménykutatási problémára reflektáló kutatási tervet kell készíteniük.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Hoffmann Márta - Kozák Ákos - Veres Zoltán: Bevezetés a piackutatásba, 512 oldal, 2009, Akadémiai Kiadó Zrt., ISBN 9789630582926

Earl Babbie: A társadalomtudományi kutatás gyakorlata, 2008. 744 oldal. ISBN 9789635067640

Angelusz Róbert és Tardos Róbert szerk.: Mérésről mérésre – a választáskutatás módszertani kérdései, Demokrácia Kutatások, 2006, http://www.valasztaskutatas.hu/kiadvanyok/meresrol-meresre-szerk.-angelusz-robert-es-tardos-robert-Osiris kiadó, 2006.

Századvég Riport 2021 - Társadalom, gazdaság és politika napjainkban, Századvég Kiadó, 2022. Pillók Péter [szerk.]-Stefkovics Ádám[szerk.]-Hortay Olivér[szerk.]

Ajánlott irodalom:

Gyulavári Tamás, Mitev Ariel, Neulinger Ágnes, Neumann-¬-Bódi Edit, Simon Judit, Szűcs Krisztián (2014): A marketingkutatás alapjai. Budapest: Akadémiai Kiadó

Magyarország 2021- Társadalom, gazdaság és politika napjainkban, Századvég Kiadó, 2021. Barthel-Rúzsa Zsolt, Fűrész Gábor, Pillók Péter és Stefkovics Ádám szerk.

Társadalmi Riport 2022

Szerkesztők: Kolosi Tamás–Szelényi Iván–Tóth István György

https://tarki.hu/tarsadalmi-riport

Naresh K. Malhotra – Simon Judit (2010): Marketingkutatás, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1-¬-14. fejezet

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Magas szinten ismeri, érti és értelmezi a fontos szociológiai és társadalmi összefüggéseket.

Elmélyült ismeretekkel rendelkezik szűkebb szakterületének minden fontosabb szegmenséről, érti a szociológiában meghatározó folyamatokat.

Rendelkezik a szakmai munkában alkalmazható magas szintű kvantitatív és kvalitatív módszertani tudástartalmakkal, követi a társadalomtudományi módszertan főbb fejlődési tendenciáit.

A hallgató elsajátítja a piac- és közvéleménykutatás elméleti hátterét és gyakorlatát.

Átlátja a piac- és közvéleménykutatás folyamatát, összefüggéseit, következtetéseit.

Ismeri a módszertani alapelveket, legfontosabb kutatási módszereket és az alapvető adatelemzési eljárásokat.

Ismeri a piac- és közvéleménykutatásra vonatkozó etikai követelményeket.

b) képességei

Képes a releváns, magyar és idegen nyelven közzétett publikációk folyamatos tanulmányozására, az azokhoz kapcsolódó bibliográfiák, tematikus összeállítások figyelemmel kísérésére.

Képes a magyar és idegen nyelven közzétett kutatási eredmények saját szakterületen történő alkalmazására.

A szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira alapozva képes a szakterülete szempontjából releváns fogalomkészletre, argumentációra és következtetésekre épülő szociológiai elemzéseket készíteni.

Felismeri és reflektál a piac- és közvéleménykutatási problémákra.

Képes szociológiai elemzéseket készíteni a szakterületre vonatkozó fogalmak, érvek és következtetések összessége alapján, szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira támaszkodva.

A mindennapi szóhasználatban precízen használja a szociológia alapfogalmait és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.

Összegyűjti és feldolgozza a szociológiailag releváns információkat, közreműködik a kutatási problémához illő kutatási módszer alkalmazásában.

c) attitűdje

Nyitott, befogadó, ugyanakkor kritikus a szakmai újításokkal szemben.

Nyitott és elkötelezett a nemzetközi szakmai együttműködések iránt.

Tudatosan törekszik a tudományos értelemben vett objektivitásra.

A tudományos korrektség elve alapján jár el, kerülve minden hátrányos megkülönböztetést.

Következetesen elfogadja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.

Nyitott a társadalmi változásokra, érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra.

d) autonómiája és felelőssége

Önállóan és felelősségteljesen vesz részt munkaszervezetének működtetésében és irányításában, a szakmai koncepciók kidolgozásában, megvitatásában és megvalósításában.

Elkötelezetten képviseli a szakmai érdekeket.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szociológia BMNT-XSZ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt