Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Politikai és kulturális kapcsolatok a három részre szakadt Magyarországon
Tárgy kódja: BMLTÖ15600M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Őze Sándor
Tárgyleírás:

During the course we will review the function of the three – later four –divided parts of Hungary and their relation with each other. Apart from the frequent unification attempts between 1541 and 1686 we will discuss the specialities of the Royal Hungarian, the Ottoman Hungarian and Transylvanian institutional system, the social and demographic developments, as well as the cultural history of the XVI–XVII. century and the cultural relations between the divided parts.

List of the most important 2–5 pieces of required and recommended literature (lecture notes, handbooks) with bibliographical details (author, title, edition information (or specific pages), ISBN)

Identitás és kultúra a török hódoltság korában. Szerk.: Ács Pál – Székely Júlia. Budapest, Balassi Kiadó, 2012.Trócsányi Zsolt: Törvényalkotás az Erdélyi Fejedelemségben. Budapest, Gondolat, 2005.

Varga J. János: Válaszúton. Thököly Imre és Magyarország 1682–1684-ben. Budapest, MTA TTI, 2007.

Brzeziński, Szymon: Tanulmányok a 16.–17. századi lengyel-erdélyi-magyar kapcsolattörténetről, ELTE BTK Közép és Kora Újkori Magyar Tanszék - Transylvania Emlékeiért Egyesület, 2014.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

történelem BMLB-XTÖ mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
történelemtanár BMLP-XTOR4 mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK