Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Royal and Ecclesiastical Centers and their Environment
Tárgy kódja: BMNTR09000A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Régészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Rácz Tibor Ákos
Tárgyleírás:

A középkori Magyar Királyság uralkodói és egyházi központjainak kutatásában döntő szerepet játszik a régészet, melynek fontos szerep jut a jövőben is. Az előadás a középkori Magyarország központi területeinek uralkodói és egyházi központjaival kapcsolatos főbb régészeti és kutatástörténeti kérdésköröket tekinti át.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Altmann Júlia et. al.: Medium Regni. Középkori magyar királyi székhelyek. Budapest, Nap Kiadó, 1996. (211 ps.) ISBN 9638116129.

Tari Edit – Toth Endre (szerk.): Laudator temporis acti: tanulmányok Horváth István 70 éves születésnapjára. Martin Opitz, Budapest, 2012. (456.p.) ISBN 9789639987081

Benkő Elek?Orosz Krisztina (szerk.): In medio regni Hungariae. Régészeti, művészettörténeti és történeti kutatások „az ország közepén” Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézet, Budapest, 2015. (764 ps.) ISBN 97861552540301

Ajánlott irodalom:

Gerevich László: A budai vár feltárása. Akadémiai, Budapest, 1966. (352.p.) ISBN nélkül.

Horváth István?Torma István?H. Kelemen Márta: Magyarország régészeti topográfiája 5 - Esztergom és a dorogi járás. Akadémiai, Budapest, 1979. (455.p.) ISBN 9630514451

Végh András: Buda város középkori helyrajza I-II., Budapesti Történeti Múzeum, Budapest, 2006-2008. (352.p + 364.p.) ISBN 9639340545.

Mészáros Orsolya: A késő középkori Visegrád város története és helyrajza. MNM Mátyás Király Múzeum, Visegrád, 2009. (306.p.) ISBN 9789637061738

Buzás Gergely?Orosz Krisztina (szerk.): A visegrádi királyi palota. MNM Mátyás Király Múzeuma, Budapest, 2010. (421 ps.) ISBN 9789637061820.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

ass="MsoNormal" style="font-family:Calibri;margin-left:0px;text-align:justify;">Részleteiben átlátja saját szakterületének elméleti problémáit, ezek történeti, folyamatszerű összefüggéseit.

Jó ismeretekkel rendelkezik tudományterületének és határtudományainak jellemző kutatási kérdéseit, elemzési és értelmezési módszereit illetően.

A kurzus naprakész ismereteket nyújt a hallgatóknak a középkori Magyar Királyság egyházi és világi központjainak régészeti és történeti kutatásáról.

b) képességei

Képes a saját terep- és múzeumi munkából, illetve a szakirodalomból összegyűjtött információk birtokában új tudományos eredmények elérésére.

Saját szakterületén képes a kulturális jelenségek és folyamatok elemzésére, az egymással kapcsolatban álló, és egymásra épülő közösségek és társadalmak megformálódásának és működésének kritikai értelmezésére.

Képes kritikusan elemezni a magyar és európai identitás múltbeli előzményeit és a múltképek jelenben gyökerező konstrukcióit.

Képes magyar és legalább egy idegen nyelven a kor igényeinek megfelelő hatékony írásbeli és szóbeli kommunikálásra, továbbá az információk, érvek és elemzések szakmai és nem szakmabeli közönségnek különböző nézőpontok szerinti, magas szinten való bemutatására.

A hallgatók képessé válnak az uralkodói és egyházi rezidenciák régészeti ismereteinek értő befogadására.

c) attitűdje

Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a kulturális jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.

Tudatosan és kritikusan képviseli a magyar és európai értékeket, a kulturális, vallási és társadalmi sokszínűség fontosságát.

Speciális szakmai érdeklődése elmélyült, megszilárdult.

Felhasználja szakterületi tudását a jelenkori társadalmi változások megértésére.

Nyitott saját tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.

Szem előtt tartja résztémájának szakmai és társadalmi összefüggéseit.

Önműveléssel, önfejlesztéssel folyamatosan törekszik szakmai nyelvtudásának elmélyítésére, új képességek kialakítására, képzési területük belső törvényszerűségei megértésének elmélyítésére.

d) autonómiája és felelőssége

Tudatosan reflektál saját történeti, kulturális beágyazottságára.

Felelős európaiként képviseli szakmai és szellemi identitását.

Munkája során kezdeményezi a nemzetközi szakmai közösségekkel, vitapartnerekkel való kooperációt.

Felelősen képviseli azon módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.

Etikai és szakmai felelősséget vállal saját, és az általa vezetett csoport produktumaiért.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-INT mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
politikatudomány BMNT-IPO mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
régészet BMNB-ITR mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
történelem BANB-ITÖ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
történelem BMNB-ITÖ mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
szechenyi-img-alt