Tantárgy adatlapja
A Speciális családok és speciális élethelyzetek című előadás azokra a családi formációkra reflektál, melyek valamilyen formában átmeneti vagy végső jelleggel kizökkentik a családokat a megszokott működésmódból, és a családoknak új egyensúlyi állapotot kell teremteniük. Ezek a családok többnyire jellegzetes érzés-, élmény- és viselkedésvilágban működnek, a velük való segítői munka speciális tudást, érzékenységet és segítői attitűdöt kíván meg.
A kurzus célja, hogy a speciális családok, illetve speciális élethelyzetek családi jellegzetes működésmódjába bevezesse a hallgatót, megismertesse őt speciális nehézségeikkel és elakadásaikkal. Az előadás kitér az egyszülős, a mozaik, a fogyatékos-, a krónikus beteg és a mentális beteg családtaggal együtt élő családok helyzetére, nehézségeikre, küzdelmeikre. Érintjük a speciális családi élethelyzetekbe jutáshoz vezető, veszteséggel teli utat is (pl. válás, családtag elvesztése, egészség elvesztése és az esélyegyenlőség elvesztése). A kurzus közvetetten kapcsolódik a Családi változások, veszteségek és gyász című előadáshoz.
Az egész család jövőjére kihat, hogy hogyan képesek feldolgozni egy-egy speciális élethelyzetet, sikerül-e egy újfajta családi struktúrát, feladat- és felelősségmegosztást és működésmódot kialakítani és egyensúlyba hozva működtetni. Mindez számos speciális feladat megoldását teszi szükségessé. A kurzus ezzel kapcsolatos célja, hogy eszközöket adjon a segítő kezébe, hogy ezzel a család újraszerveződésének folyamatát támogassa.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
KÖTELEZŐ IRODALOM:
Cziegler, O. (2010). Egyedül nevelem. Budapest, HU: Animula. (ISBN 9789632481609)
Dowling, E. & Barnes, G. G. (2001). Együttműködés a gyerekekkel és szüleikkel a különélés és válás során. Budapest, HU: Coincidencia. (ISBN 9630071533)
F. Lassú, Zs. (2011). Gyermekek mentálisan sérülékeny családokban Kézikönyv pedagógusoknak. Budapest, HU: ELTE Eötvös. (ISBN: 9789633120705)
Kálmán, Zs. (1995). Bánatkő. Sérült gyermek a családban. Budapest, HU: Bliss Alapítvány. (ISBN 9638146303)
Krahenbühl, V., Jellouschek, H., Kohaus-Jellouschek, M. & Weber, R. (2007). Mozaikcsaládok: szerkezet, fejlődés, kezelés. Budapest, HU: Animula. (ISBN 9789639751293)
AJÁNLOTT IRODALOM:
Bognár, G. & Telkes, J. (1986). A válás lélektana. Budapest, HU: Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó. (ISBN 9632216148)
Fischer, E. (2015). Modern mostohák. Budapest, HU: Saxum. (ISBN 9789632482422)
Glaschke, S. (2013). A patchwork család. Segítség a békés együttéléshez. Budapest, HU: Saxum. (ISBN 9789632482095)
Largo, H. R. & Czernin, M. (2011). Válás után boldog gyerekek? – Hogy kiegyensúlyozott felnőttek legyenek. Budapest, HU: Park. (ISBN 9789635309238)
Leman, K. (2013). Gyereknevelés egyedülálló módon – Egyszülős családban is boldogan. Budapest, HU: Harmat. (ISBN 9789632881621)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemz
ően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri az egyszülős, a mozaik, a fogyatékkal és tartós-, mentális betegséggel élő családok jellegzetes működésmódját, visszatérő nehézségeiket és elakadásaikat.
Ismeri a krízisállapot, családi krízisek főbb ismérveit.
Ismeri a gyász folyamatának lépcsőit.
Ismeri a veszteségek és a gyász állapotának család működésére ható rizikóit.
Birtokolja a speciális élethelyzetekben szükséges segítői támogatás eszközeit.
b) képesség
Képes felismerni a családok különböző típusait, a családi működésen belüli rizikófaktorokat, a család életére gyakorolt hatásait.
Képes a veszteséget, krízist átélt kliens megsegítésére, a krízisintervenció végzésére.
Képes a problémahelyzethez igazodó módszertan megválasztására és megfelelő működtetésére.
Képes beazonosítani és beavatkozni egy elakadt veszteség vagy gyász folyamatba.
Képes a speciális élethelyzetek egyensúlyvesztésekor segítői támogatást adni.
c) attitűd
A mindenkit másképpen érintő veszteség és gyász családi nehézségében neutrális viszonyulást képes tükrözni és mindenki hozzáállását elfogadni és értően kezelni.
A speciális élethelyzetek „vesztesei és nyertesei” irányában globálisan, rendszerszinten képes viszonyulni.
Preventív szemlélet jellemzi (megelőzés, ártalomcsökkentés, lelki egészségvédelem).
d) autonómia és felelősség
A kliensek helyzetéhez igazodó családterápiás intervenciókat, mentálhigiénés hatással bíró megoldáskereső és támogató konzultációs eljárásokat, esetvezetést - kompetenciahatárait figyelembe vevő - önállósággal alkalmaz.
A kliens(ek) terápiája érdekében felelősségteljesen működik együtt a gyógyító-kezelő team valamennyi tagjával.