Tantárgy adatlapja
A kurzus általános célja az önismeret és a szakmai szerepszemélyiség fejlesztésén keresztül a hallgatókat alkalmassá tenni és felkészíteni a szociológusi munkára.
Szűkebb cél a szociológiai munkához szükséges készségek, képességek tárházának felismerése, fejlesztése a szakmai identitástudat megalapozásának és megerősítésének érdekében. A hallgató segítése, hogy megismerje és fejlessze önismeretét, kreativitását, empátiáját, mentalizációs készségét, kommunikációs és konfliktuskezelési készségét, amelyek a szociológusi kutatási munkában alapvetően meghatározóak és szükségesek a minőségi és hatékony eredmények kialakításában is. Fontos, hogy a hallgató tudatosítsa, a saját személyisége munkaeszköze is. A kurzus során egyéni és csoportos feladatokon, fejlesztő gyakorlati foglalkozásokon keresztül elemezzük és vizsgáljuk szakmai szerephez kapcsolható viselkedésmódokat. Az órai feladatok során alapvetően nem személyes, hanem szakmai szerepek alkalmazásával dolgozunk, de ennek ellenére a feladatok értelmezése, a közös megbeszélés és a reflexió reménye szerint jelentős önismereti hozadékkal és bővüléssel társul, és pozitív énképerősítést igyekszik megalapozni.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Ajánlott irodalom:
Almási Kitti, Ki vagy Te? Budapest, Kulcslyuk Kiadó, 2020. ISBN 9786155932113
F. Várkonyi Zsuzsa, Tanulom magam. Budapest, Kulcslyuk Kiadó, 2020. ISBN 9786155932199
Herendi Kata – Szabó Eszter Judit, 20 önismereti kérdés és válasz - Pszichológiai kézikönyv önmagadhoz, Budapest, Bookline Könyvek, 2022. ISBN 9789636040079
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorol&a
acute;sa, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri, érti és folyamatosan fejleszti azt a tudásanyagot, amely biztos műveltségi hátteret ad a szociológia magas szintű műveléséhez.
Önismerettel rendelkezik.
b) képességei
A szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira alapozva képes a szakterülete szempontjából releváns fogalomkészletre, argumentációra és következtetésekre épülő szociológiai elemzéseket készíteni.
Képes önmagára reflektálni.
c) attitűdje
A tudományos szemléletmódok iránti megbecsülés elve alapján tevékenykedik, és nyitott a különböző megközelítési és értelmezési módokra.
Bízik saját tudásában és képességeiben, elkötelezetten képviseli szakmai elképzeléseit.
A hallgató érzékennyé és képessé válik a kutatói reflexivitásra és önreflexivitásra.
A hallgató érzékennyé és képessé válik a kutatói etika kihívásainak értelmezésére.
d) autonómiája és felelőssége
Személyes felelősséggel tartozik a szociológus mesterség szakmai és etikai szabályainak betartásáért, a szociológus szakma integritásának megőrzéséért.
Elkötelezetten képviseli a szakmai érdekeket.