Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szakmódszertan 4. (Az irodalom tanítása)
Tárgy kódja: BOLTP30400
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Eck Júlia
Tárgyleírás:

A tárgy feladata az irodalom  tanításához szükséges készségek kialakítása és formálása, a módszertani kultúra és eszköztár elsajátítása, az iskolai gyakorlathoz és a tanári munkához szükséges dokumentumok elkészítésében jártasság szerzése. Célja a vonatkozó szakirodalom és a tanítási segédletek megismerése, kiválasztásuk, tanórai alkalmazásuk szempontjainak elemzése és kipróbálása, a tervezés (tematikus terv, óraterv), az óravezetési és -szervezési eljárások, a tantermi kommunikáció lehetőségeinek gyakorlása és reflektív fejlesztése. A hallgatók áttekintést kapnak a hagyományos és korszerű taneszközök kiválasztásának szempontjairól, használatáról, ezen belül a tankönyvvel való munkáról. Megismerkednek a mérés, ellenőrzés, értékelés szabályaival, lehetőségeivel.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Hatályos NAT (általános bevezető és a tantárgyra vonatkozó fejezet), tantárgyi kerettantervek, érettségi rendelet

Fenyő D.György (2022): Az irodalomtanítás módszertana. Budapest, Tea Kiadó.103-394.o. ISBN 978-615-82047-1-2

Pethőné Nagy Csilla (2005): Módszertani kézikönyv. Budapest, Korona Kiad

ó. ISBN 9639589055

Purves, Alan C.(1998): The Web of Text and the Web of God. New York, The Guilford Press.ISBN-13.978-1572302495

Sipos Lajos szerk. (2007). Irodalomtanítás a harmadik évezredben. Budapest, Krónika Nova Kiadó. ISBN 9639423750 (A szemináriumvezető által a tárgyalt művekre vonatkozó részek.)

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    Tudás:

- Ismeri az irodalmi nevelés-oktatás céljait, feladatait, tartalmait, színtereit, szaktárgy-specifikus alapelveit, taneszközeit, módszertani eljárásait, tanulásszervezési módjait, tanítási és tanulási stratégiáit; a tantervben megfogalmazott tanulási eredményeket, valamint a tantárgy tanulásának sajátosságait, megismerési módszereinek lehetőségeit, a tankönyveket, taneszközöket.

- Tájékozott az irodalmi nevelésben alkalmazható eg

yéni illetve közösségi motiválási technikákban, a tanulói egyéni és közösségi kommunikációt támogató eszközökben, a visszacsatolási mechanizmusokban.

b) Képesség:

- Képes az irodalomban rejlő értékorientált személyiség fejlesztési lehetőségeket kihasználni, a tanulók önálló ismeretszerzé

sét segíteni.

- Az olvasóvá nevelés folyamatában képes a tanulói személyiség fejlesztésére a művekkel való egyéni találkozás, a személyesen motivált műélvező megértés révén és érdekében.

c) Attitűd:

- Tisztában van azzal, hogy az irodalom az élet, a lét nagy kérdéseire keresi a választ, az örökérvényűt, a láthatatlan valóságot kutatja – a maga sajátos módján az Isten országát keresi, és így az Istenhez való eljutást szolgálja.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

magyar nyelv és irodalom szakos tanár BMLP-XMA2 mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 2 félév BTK
magyar nyelv és irodalom szakos tanár BMLP-XMA4 mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK