Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szaktárgyi tanítási gyakorlat - történelemtanár
Tárgy kódja: BOLTP66200
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Neveléstudományi és Pedagógusképző Intézet
Tárgyfelelős oktató: Moldován Szilvia
Tárgyleírás:

 

A tantárgy céljának rövid ismertetése:

A tantárgy célja, hogy támogassa a hallgatók iskolai tanítási gyakorlatát. A vezetőtanár irányításával végzett tanítási tevékenység során a hallgatók elmélyítik pedagógiai és szakmódszertani ismereteiket, fejlesztik tanári kompetenciáikat, valamint felkészülnek a történelemtanári hivatás önálló gyakorlására.

 

Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:

A történelemtanítás szakmódszertani alapelveinek, a forrásközpontú, multiperspektivikus történelmi gondolkodás kialakítására épülő megközelítés alkalmazása az iskolai gyakorlatban; a tanulói tevékenységek, az értékelés és a tanórai szervezés pedagógiai szempontjai; a tanítási gyakorlat dokumentálásának és reflexiójának elméleti alapjai.

Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:

Önálló tanítási órák tervezése és megtartása, hospitálás, óramegfigyelés és -elemzés, tanítási dokumentumok készítése (óratervek, feladatlapok, prezentációk), különböző tanítási módszerek és munkaformák alkalmazása, valamint a tanítási gyakorlat dokumentációjának és portfóliójának elkészítése.

 

A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kaposi József: Közelítések a történelemtanítás elméletéhez és gyakorlatához.  Oktatási segédlet. Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Budapest, 2020. ISBN 978-615-5224

http://kaposijozsef.hu/wp-content/uploads/2020/07/Kozelitesek_kotet_nyomdai_javitott.pdf

Gyertyánfy András (2024): A történelemóra tervezése – az óravázlat. Történelemtanítás, (LIX.) Új folyam XIV. évf. 4. sz.

https://www.folyoirat.tortenelemtanitas.hu/2024/01/gyertyanfy-andras-a-tortenelemora-tervezese-az-oravazlat-14-04-03/

Kojanitz László (2024): A történelmi empátia fejlesztése. Történelemtanítás, (LIX.) Új folyam XV. évf. 1–2. sz.

https://www.folyoirat.tortenelemtanitas.hu/2024/06/kojanitz-laszlo-a-tortenelmi-empatia-fejlesztese-15-01-03/

Fodor Richárd: Új nézőpontok. A multiperspektivikus történelemszemlélet megjelenése a történelemkönyvekben. In: Történelemtanítás, 10. évf. (2019) 3–4. sz.

http://www.folyoirat.tortenelemtanitas.hu/2019/12/fodor-richard-uj-nezopontok-a-multiperspektivikus-tortenelemszemlelet-megjelenese-a-tortenelemtankonyvekben-10-03-10/

A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Gyertyánfy András (2022): A történelemtanítás kettős céljáról. Történelemtanítás, (LVII.) Új folyam XIII. évf. 1. sz.

https://www.folyoirat.tortenelemtanitas.hu/2022/04/gyertyanfy-andras-a-tortenelemtanitas-kettos-celjarol-13-01-03/

Jeszenszki Kornélia – Fodor Richárd (2025): Iránytű a történelmi gondolkodáshoz – Történelmi empátia az iskolai gyakorlatban. Budapest: MCC Tanuláskutató Intézet.

Oktatási Hivatal (2020): Kerettanterv a gimnáziumok 9–12. évfolyama számára – Történelem. Budapest: Oktatási Hivatal.

https://www.oktatas.hu/pub_bin/dload/kozoktatas/kerettanterv/Tortenelem_F.docx

 

Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:

A tantárgy a KKK-ban meghatározott kompetenciák fejlesztését közvetlenül, valós iskolai feladatokon keresztül támogatja. A hallgatók tanórákat terveznek és tartanak, amelyekhez tanulási célokat, módszereket, munkaformákat és értékelési eljárásokat választanak. A hospitálások és az óramegbeszélések során elemzik a tanulói reakciókat, a tanórai nehézségeket és saját pedagógiai döntéseiket, majd ezek alapján módosítják további terveiket. A gyakorlat során feladatlapokat, prezentációkat és egyéb taneszközöket készítenek, kipróbálják a differenciálás, a fejlesztő értékelés és a tanulói aktivitás növelésének lehetőségeit. A vezetőtanárral végzett rendszeres konzultációk, valamint a dokumentáció és a portfólió elkészítése fejlesztik a szakmai önreflexiót, az együttműködést és a tanári munka tudatos értékelését.

 

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

történelemtanár BMLP-XTOR2 mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 2 félév BTK
történelemtanár BMLP-XTOR4 mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
történelemtanár BMLP-XTOR3 mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 3 félév BTK
szechenyi-img-alt