Tantárgy adatlapja
A kurzus célja, hogy általános betekintést adjon a szervezeti életben megjelenő érzelmek témakörbe. Bemutatásra kerülnek az érzelem szervezetpszichológiai vizsgálatának fő témakörei és kutatási módszerei. A kurzus során tárgyaljuk az érzelmek egyéni és interperszonális aspektusait, így a személyiség és érzelmek kapcsolatát, az érzelmi intelligencia megközelítéseit. Másrészt az érzelmek szervezeti hatása kapcsán a szervezet különböző jelenségszintjein - vezetés, csoport az szervezeti „érzelmi kultúra” - vizsgáljuk az egyes érzelmek hatását és kezelésük módját. Interaktív előadások, egyéni beszámoló, csoportos projektmunka (interjú, érzelmi epizódok, megfigyelés, szervezeti „érzelmi kultúra” vizsgálat), tréninggyakorlatok segítik a témakörök gyakorlati oldalainak megismerését.
A főbb témakörök:
Az érzelmek természete, formái, kommunikációja
A személyisége és az érzelmek. Az érzelmi intelligencia képesség- és tulajdonságalapú megközelítései
A szervezet hatása az érzelmekre
Érzelmek és szocializáció
Diszkrét érzelmek a szervezetben: szorongás, harag, irigység, szégyen, öröm, büszkeség
Érzelmi epizódok: a szervezet „érzelmi kultúrája”
Az érzelmi kontroll és megmunkálás
Érzelmek a különböző szervezeti szinteken: személyközi viselkedés, csoport, vezetés
Az érzelmek kezelése a szervezetben
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Fineman, S. (2005) Understanding emotions at work, Sage, London ISBN: 0761947906
Research companion to emotion in organizations (2008) (Eds.: Ashkanasy, N.M., Cooper, C.L. ), Edward Elgar Publishing, Northampton, USA. ISBN 1845426371
Ciarrochi, J.; Forgas J.P.;Mayer J.D. (2003) Érzelmi intelligencia a mindennapi életben Kairosz, Bp. ISBN 9639406848
Ajánlott irodalom:
Forgas, J. P. (2003) Az érzelmek pszichológiája. Kairosz. Bp. ISBN 963940683
Oláh Attila (2005): Érzelmek, megküzdés és optimális élmény, Trefort Kiadó, Budapest. ISBN 9634463487
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részletes ismeretekkel rendelkezik a társadalom- és szervezetpszichológia területein, és integrálja a társtudományok ismereteit.
Ismeri azokat a kvantitatív és kvalitatív eljárásokat, amelyek alkalmasak a különböző pszichológiai és kulturális jelenségek vizsgálatára és értelmezésére.
b) képességei
Képes a pszichológiai jelenségek vizsgálatához szükséges és releváns kérdések megfogalmazására, adatok felvételére és feldolgozására a pszichológia tudományos módszereivel.
Képes a társadalom- és szervezetpszichológia területén alkalmazott gyakorlati módszerek, elemző és beavatkozó eljárások használatára.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a pszichológiai jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Szem előtt tartja választott területének szakmai és társadalmi összefüggéseit.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősen képviseli azokat a módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.
Kutatásait a szakmai etikai követelményeknek és engedélyeknek megfelelően végzi.