Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szervezetszociológia
Tárgy kódja: BBNSZ03100
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Pillók Péter
Tárgyleírás:

 

A szervezetszociológia célja a szervezetek szociológiai aspektusainak megismerése, a legfontosabb elméleti és kutatási irányzatok áttekintése. A szervezetek belső folyamatainak vizsgálatát a társadalmi környezettel való kölcsönhatások bemutatása egészíti ki.

 

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

BUCHANAN, Mark, Nexus, avagy kicsi a világ, a hálózatok úttörő tudománya, Budapest, Typotex, 2003. ISBN 963-9326-77-1

HIRSCHMAN, Albert O., Kivonulás, tiltakozás, hűség, Budapest, Osiris, 1995. ISBN 963-379-080-8

JÁVOR István, Felelőtlen szervezetek, In: Szociológiai Szemle, 2004/1. p. 66–87.

MARCH, James G., Szervezeti tanulás és döntéshozatal, Budapest, Alinea, 2005. ISBN 963-86651-30

Ajánlott irodalom:

BAKACSI Gyula, Stratégiai emberi erőforrás menedzsment, Budapest, KJK – KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft., 2004. ISBN 963-224-543-1

MILLER, Gary J., Menedzserdilemmák. A hierarchia politikai gazdaságtana, a „Miért van hierarchia?” című rész, Budapest, Aula, 2002. ISBN 963-947-8008

PERROW, Charles, Szervezetszociológia, Budapest, Osiris, 2002. ISBN 963-379-313-0

 

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a társadalomtudomány, a társadalom alrendszereivel, szerkezetével, rétegződésével, a társadalmi normákkal és értékekkel, a társadalmi cselekvéssel és interakciókkal, a társadalmi folyamatokkal kapcsolatos fogalomkészlet fontosabb elemeit.

Jártas a szociológia fontosabb történeti, elméleti és gyakorlati ismereteiben, a közgondolkodásnál mélyebben érti a társadalmi összefüggéseket.

Ismeri és érti a szociológia által vizsgált társadalmi jelenségek fontosabb működési mechanizmusait és normatív rendszereit, a társadalmi alrendszerek kapcsolódási viszonyait.

Ismeri a társadalmi integráció erősítését, a hátrányos helyzetűek integrációját és a társadalmi demokrácia megvalósulását célzó legfontosabb programokat.

Ismeri a társadalomtudományi kutatásra vonatkozó etikai követelményeket.

b) képességei

A mindennapi szakmai szóhasználatában precízen használja a szociológia alapfogalmait és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.

Közreműködik az egyenlőtlenségek következményeinek csökkentését, a társadalmi integráció erősítését, a hátrányos helyzetűek integrációját és a társadalmi demokrácia megvalósulását szolgáló komplex programok kidolgozásában és megvalósításában.

c) attitűdje

Nyitott a társadalmi változásokra, fogékony az előítéletek ellen küzdő szemléleti alapok adaptálására.

Következetesen elfogadja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.

Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia.

Elkötelezett a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, továbbá a demokratikus értékek, a jogállamiság és az európai értékközösség mellett.

Munkáját kapcsolatteremtés és -fenntartás, konfliktusmegoldási készség, lokális és globális problémák iránti érzékenység és megoldási készség, empátia, kooperáció, segítő attitűd és fejlett kommunikációs készség jellemzi.

d) autonómiája és felelőssége

Felelősen áll ki a jogi, etikai és szakmai normák következetes érvényesítése és védelme érdekében.

Szakmai munkáját állampolgári tudatosság és aktivitás, szolidaritás, közéleti részvétel, az esélyegyenlőség támogatása, a társadalompolitikai kérdések iránti felelősség jellemzi.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

katolikus közösségszervező HANH-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév HTK
nemzetközi program HNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév HTK
részismeret megszerzésére irányuló képzés BRNX-XRI Részismeret Nappali magyar 2 félév BTK
szociológia BANT-XSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szociológia BMNT-XSZ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt