Tantárgy adatlapja
A kurzus során a hallgatók megismerkednek az identitás különféle fogalmaival, szociálpszichológiai és szociológiai megközelítéseivel, kutatásának empirikus lehetőségeivel és eredményeivel, megkülönböztetve a társadalmi és a személyes identitás összefüggéseit. A társadalmi kategóriák szerepét történeti perspektívában is vizsgálva eljutunk a tényleges és a képletes társadalmi identitás megkülönböztetéséig. Górcső alá vesszük az identitás különböző változatait, mint amilyen a nemzeti, a vallásos és a kulturális identitás; tárgyaljuk az identitás átalakulásának, traumatikus megkérdőjeleződésének a problémáit.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Erős Ferenc (szerk.), Megismerés, előítélet, identitás. Szociálpszichológiai szöveggyűjtemény, Budapest, Új Mandátum, 1998. 247–435. o. ISBN 9639158003
Bourdieu, Pierre, Az identitás és a reprezentáció, in: Szociológia Figyelő, 1985/1, 7–23. o.
Giddens, Anthony, Modernity and Self-Identity, Stanford University Press, Standford, California, 1991. 10–35. o., ISBN 0804719445
Erikson, Erik H., Identity youth and crisis, W. W. Norton & Company, New York, London, 1994. 91–142. o., ISBN 0393311440
Ajánlott irodalom:
Hidas Zoltán, Törékeny értlemvilágaink. Budapest, Gondolat, 2018. ISBN 9789636938307
Bögre Zsuzsanna, Vallásosság és identitás, Budapest-Pécs, Dialóg Campus, 2004. ISBN 9639542938
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Elmélyült ismeretekkel rendelkezik szűkebb szakterületének minden fontosabb szegmenséről, érti a szociológiában meghatározó folyamatokat.
Rendelkezik a szakmai munkában alkalmazható magas szintű kvantitatív és kvalitatív módszertani tudástartalmakkal, követi a társadalomtudományi módszertan főbb fejlődési tendenciáit.
Ismeri és érti a szociológiával szoros kapcsolatban lévő társtudományok fogalmi rendszereit, lényegi összefüggéseit és főbb irányzatait.
Magas szintű ismeretanyaggal rendelkezik ahhoz, hogy eligazodjon a társadalmi döntéshozatal mechanizmusaiban, értse és átlássa a különböző érdekérvényesítési és érdekütköztetési fórumokat.
Ismeri és érti a szakma műveléséhez szükséges legalább két idegen nyelv szaknyelvi anyagát.
Ismeri, érti és folyamatosan fejleszti azt a tudásanyagot, amely biztos műveltségi hátteret ad a szociológia magas szintű műveléséhez.
b) képesség
Szűkebb szakterületén képes a társadalmi problémák és konfliktusok okainak és hatásmechanizmusainak elemzésére és összegző értékelésére.
Képes a releváns, magyar és idegen nyelven közzétett publikációk folyamatos tanulmányozására, az azokhoz kapcsolódó bibliográfiák, tematikus összeállítások figyelemmel kísérésére.
Képes a magyar és idegen nyelven közzétett kutatási eredmények saját szakterületen történő alkalmazására.
A szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira alapozva képes a szakterülete szempontjából releváns fogalomkészletre, argumentációra és következtetésekre épülő szociológiai elemzéseket készíteni.
Képes az újszerű szociológiai ismeretek megszerzésére, innovatív feladatok elvégzésére, érvelni tud azok fontossága mellett.
c) attitűd
Kritikusan ítéli meg a társadalomtudományok nyitottságát és sokszínűségét korlátozni igyekvő tudományos, gyakorlati, jogi vagy politikai törekvéseket.
Határozottan és elkötelezetten kiáll a globális és lokális problémák megoldására irányul&
oacute; szakmai törekvések mellett.
Nyitott, befogadó, ugyanakkor kritikus a szakmai újításokkal szemben.
Elkötelezetten támogat minden olyan törekvést, amely a társadalmi esélyegyenlőség javítását szolgálja.
Nyitott és elkötelezett a nemzetközi szakmai együttműködések iránt.
A tudományos korrektség elve alapján jár el, kerülve minden hátrányos megkülönböztetést.
d) autonómia és felelősség
Önállóan és felelősségteljesen vesz részt munkaszervezetének működtetésében és irányításában, a szakmai koncepciók kidolgozásában, megvitatásában és megvalósításában.
Személyes felelősséggel tartozik a szociológus mesterség szakmai és etikai szabályainak betartásáért, a szociológus szakma integritásának megőrzéséért.
Fokozott felelősséggel tartozik a kutatási alanyok biztonsága, anonimitása és személyes adataik védelme iránt.