Tantárgy adatlapja
A kurzus az azonos című előadást kíséri. A kurzus célja szociológiai alapszövegek közös értelmezése.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
FELKAI Gábor, NÉMEDI Dénes, SOMLAI Péter (szerk.), Olvasókönyv a szociológia történetéhez, I. kötet, Szociológiai irányzatok a XX. század elejéig, Budapest, Új Mandátum, 2000, pp. 15–105., 119–187., 272–616., ISBN 963-9158-71-2
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri és érti azokat az összefüggéseket, amelyek a társadalom szaktudományos értelmezéseihez az általános alapokat képezik.
Jártas a szociológia fontosabb történeti, elméleti ismereteiben, a közgondolkodásnál mélyebben érti a társadalmi összefüggéseket.
Ismeri és érti a szociológia által vizsgált társadalmi jelenségek fontosabb működési mechanizmusait és normatív rendszereit, a társadalmi alrendszerek kapcsolódási viszonyait.
b) képességei
A mindennapi szakmai szóhasználatában precízen használja a szociológia alapfogalmait és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.
c) attitűdje
Következetesen elfogadja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapj
ait.
Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia
Nyitott és egyben kritikus a szociológia elméleti, gyakorlati és módszertani újításaival kapcsolatban.
Elméleti és gyakorlati tudásának folyamatos fejlesztésére törekszik.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősen betartja a kutatásetikai és publikációs normákat.
Felelősen áll ki a jogi, etikai és szakmai normák következetes érvényesítése és védelme érdekében.