Tantárgy adatlapja
A tantárgy szorosan kapcsolódik a szöveggondozás című tantárgyhoz. Az ott elsajátított módszereket, eljárásokat, szövegrögzítési technikákat itt saját gyakorlatukban próbálják ki a hallgatók. Az irodalomtudomány összes korszakára nézve fontos, hogy a hallgatók ismerjék a hagyományos és az új szövegrögzítési eljárásokat, a papíralapú és a digitális kiadásokat, s hogy maguk is készítsenek ilyeneket. A két féléves gyakorlat során tanári segédlettel, de egyedül dolgoznak fel egy választott anyagot, s azt az anyag természetéhez és a kívánt célhoz leginkább illeszkedve rögzítik, illetve mások számára hozzáférhető állapotba hozzák. A tantárgy menetébe szervesen illeszkedik a könyvtár és a számítógép használata, illetve az elektronikusan rögzített anyagok megismerése.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
(Új) filológia, In: Helikon, 2000/4.
SZABÓ G. Zoltán, A kézirattól a kiadásig: Kölcsey Ferenc verseinek szöveghagyománya, Budapest, Argumentum, 1999, ISBN 963-446-114-X
Computerphilologia, In: http://computerphilologie.uni-muenchen.de/ejournal.html
Horváth Iván: Magyarok Bábelben = http://magyar-irodalom.elte.hu/babel/
Péter László: Irodalmi szövegek kritikai kiadásának szabályzata, http://textologia.iti.mta.hu/peter_laszlo.pdf
Alapelvek az irodalmi szövegek tudományos kiadásához, szerk. Kecskeméti Gábor, (Textológiai bizottság iránymutatása) http://textologia.iti.mta.hu/alapelvek.pdf
Kulcsár Péter, A szövegkiadás, Miskolc, Miskolci Egyetem B
TK Történettudományi Intézet, 2008, ISBN 978-963-661-840-7
Takáts József, Nyolc érv az elsődleges kontextus mellett, ItK 2001/3-4
Ajánlott irodalom:
FOWLER, Don, Criticism as commentary and commentary as criticism in the age of electronic media, in Commentaries, Kommentare, szerk. Glen W MOST, Göttingen, Vaedenhoeck and Rupprecht, 1999. 426-442. ISBN 352 525 9034
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Megismeri a választott szakdolgozati témához szükséges legfontosabb forrásokat és irodalmat valamint a címleírási, jegyzetelési módszereket.
b) képességei
A hallgató tudja alkalmazni a források és szakirodalom szakdolgozata szempontjából legfontosabb részeinek kiválasztását, idézetek megválasztását, szakirodalmi részek tömörítését, tudja alkalmazni a jegyzetelési, címleírási szabványt.