Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Taiwan története
Tárgy kódja: BBNNT15400
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Salát Gergely
Tárgyleírás:

A kurzus a taiwani kérdéssel és annak történeti gyökereivel foglalkozik. A hallgatók megismerkednek Taiwan történetével, illetve a kelet-ázsiai nemzetközi politikában betöltött szerepével a kezdetektől a jelenkorig. Az anyag felöleli a sziget földrajzát, a népesség etnikai és nyelvi szerkezetét, a taiwani őslakosok hagyományait, a han bevándorlás folyamatát és sajátosságait, illetve a Taiwan és a kínai szárazföld közötti történeti kapcsolatokat. Külön figyelmet szentelünk azoknak a történelmi tényezőknek, amelyek a sajátos taiwani identitás alapjai lettek. Az őstörténet, a holland gyarmatosítás, a Zhengek uralma és a Qing Birodalom fennhatóságának időszakának tárgyalása után a kurzus Taiwan hosszú huszadik századának történetével, politikai, gazdasági, kulturális fejlődésével foglalkozik. Az órákon szó esik a japán korszak és a Guomindang-időszak alatti modernizációról, Taiwan nemzetközi helyzetéről, a kínai–taiwani kapcsolatok alakulásáról, a Taiwan–Kína–USA háromszögről, a taiwani identitás kialakulásáról, a taiwani demokratizálódásról és politikai életről, illetve a taiwani kérdés megoldási lehetőségeiről. A hallgatók betekintést nyernek a taiwani kultúra egyes elemeibe is, például az irodalomba és a filmművészetbe.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Jordán Gyula: Tajvan története. Kossuth, 2005. ISBN 963094684X

Manthorpe, Jonathan: Forbidden Nation: A History of Taiwan. Palgrave Macmillan, 2008. ISBN 978-0230614246

Rubinstein, Murray A.: Taiwan: A New History. M.E.Sharpe, 2006. ISBN 978-0765614957

Ajánlott irodalom:

Brown, Melissa J.: Is Taiwan Chinese? The Impact of Culture, Power, and Migration on Changing Identities. University of California Press, 2004. ISBN 978-0520231825

Bush, Richard C.: Uncharted Strait: The Future of China-Taiwan Relations. Brookings Institution Pre

ss, 2013. ISBN: 978-0815723844

Copper, John F.: Taiwan: Nation-State or Province? Westview Press, 2012. ISBN 978-0813346922

Fell, Dafydd: Government and Politics in Taiwan. Routledge, 2012. ISBN 978-0415575423

Rigger, Shelley: Why Taiwan Matters: Small Island, Global Powerhouse. Rowman & Littlefield Publishers, 2011. ISBN 978-1442204799

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.

Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.

b) képességei

Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.

Képes legalább egy Európán kívüli kultúra, eszmerendszer szempontjából a nemzetközi kapcsolatok jelenségeit értelmezni.

c) attitűdje

Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.

d) autonómiája és felelőssége

Hatékonyan együttműködik a szakterületéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi szakmai és tudományos közösségekkel.

Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt