Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja a társadalomszerkezet és a társadalmi mobilitás alapfogalmainak tisztázása, a különböző társadalomelméleti megközelítések főbb téziseinek ismertetése, a társadalmi struktúra és mobilitás kutatása során alkalmazott módszerek elsajátítása, valamint a magyarországi társadalomszerkezeti változások feltárása.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Andorka, Rudolf: Bevezetés a szociológiába, Budapest, Osiris 2006.
Angelusz Róbert (ed.): A társadalmi rétegződés komponensei, Budapest, Új Mandátum 1997.
Róbert, Péter (ed.): A társadalmi mobilitás. Hagyományos és új megközelítések. Budapest, Új Mandátum Kiadó 1998.
Ajánlott irodalom:
Kolosi, Tamás: Tagolt társadalom. Budapest, Gondolat Kiadó 1987.
Kolosi, Tamás: Terhes babapiskóta. Budapest, Osiris Kiadó, 2000.
Huszár, Ákos – Lakatos, Miklós - Vastagh, Zoltán - Záhonyi, Márta - Hunyadi, Zsuzsanna – Székely, Gáborné – Kincses, Áron – Zsom, Brigitta – Huszár, Ákos (szerk.): A társadalom rétegződése. Budapest, Központi Statisztikai Hivatal, 2015.
Durst, Judit – Huszár, Ákos (szerk.): Social Mobility: Individual Success, Collective Failure? In: Intersections. East European Journal of Society and Politics, 8(2), pp. 1-200.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a társadalomtudomány, a társadalom alrendszereivel, szerkezetével, rétegződésével, a társadalmi normákkal és értékekkel, a társadalmi cselekvéssel és interakciókkal, a társadalmi folyamatokkal kapcsolatos fogalomkészlet fontosabb elemeit.
Ismeri és érti azokat az összefüggéseket, amelyek a társadalom szaktudományos értelmezéseihez az általános alapokat képezik.
Jártas a szociológia fontosabb történeti, elméleti és gyakorlati ismereteiben, a közgondolkodásnál mélyebben érti a társadalmi összefüggéseket.
Ismeri és érti a szociológia által vizsgált társadalmi jelenségek fontosabb működési mechanizmusait és normatív rendszereit, a társadalmi alrendszerek kapcsolódási viszonyait.
Birtokában van a társadalom strukturális, gazdasági és politikai folyamataival kapcsolatos legfontosabb ismereteknek, ismeri és érti a társadalmi problémákat előidéző társadalomszerkezeti és kulturális okok működését.
b) képességei
A mindennapi szakmai szóhasználatában precízen használja a szociológia alapfogalmait és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.
c) attitűdje
Nyitott a társadalmi változásokra, fogékony az előítéletek ellen küzdő szemléleti alapok adaptálására.
Következetesen elfogadja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.
Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia.
Elkötelezett a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, továbbá a demokratikus értékek, a jogállamiság és az európai értékközösség mellett.
Elméleti és gyakorlati tudásának folyamatos fejlesztésére törekszik.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősen áll ki a jogi, etikai és szakmai normák következetes érvényesítése és védelme érdekében.
Szakmai munkáját állampolgári tudatosság és aktivitás, szolidaritás, közéleti részvétel, az esélyegyenlőség támogatása, a társadalompolitikai kérdések iránti felelősség jellemzi.