Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja a hallgatók megismertetése a szociálpolitikához kapcsolódó alapvető elméleti megközelítésekkel, a szociálpolitika értelmezési lehetőségeivel, alrendszereivel, értékeivel és társadalomelméleti alapjaival. A kurzus eredményeképpen a hallgatók képesek lesznek a szociálpolitikát érintő társadalmi változások és kormányzati intézkedések megértésére és a szociálpolitika elméleti keretrendszerében történő elhelyezésére.
A kurzus során a hallgatók betekintést nyernek a szociálpolitikát meghatározó alapvető elméletekbe és megismerik a szociálpolitika piaci, állami és családi pilléreinek működését. A tárgy foglalkozik a szociálpolitika értékeivel és céljaival, valamint az állami jóléti politikák működésének alapelveivel és a jóléti intézkedések mögötti ideológiai megközelítésekkel. Ezután a szociális politikák gazdasági kereteinek feltárására kerül sor, majd a hallgatók megismerik szociális biztonsági rendszerek alapvető modelljeit és ezek működési mechanizmusait is. Kiemelt figyelmet kap a jóléti ellátások működésének bemutatása, valamint a szociális- és családpolitikák viszonyának elemzése. A kurzus során a hallgatók megismerik az intézményesült szociálpolitikák, a jóléti állam modellek működésének jellemzőit is. A tárgy az egyes elméleti modelleket elsősorban a hazai jóléti rendszer folyamatain keresztül mutatja be, a könnyebb érthetőség érdekében, azonban Európai Unió és más nemzetközi szervezetek szociális politikái is ábrázolásra kerülnek. Noha az előadás mindenekelőtt a szociálpolitikához kapcsolódó elméleti megközelítésekkel foglalkozik, az elméleti modellek gyakorlati példákkal is érzékeltetésre kerülnek.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Lakner Zoltán (2012): Szociálpolitika, Szent István Társulat, Budapest, pp. 9-82., 109-146. ISBN 978 963 277 008 6
Tomka Béla (2015): Szociálpolitika - Fejlődés, formák, összehasonlítások, Osiris, Budapest, pp. 9-36., 109-154. ISBN 978 963 276 244 9
Zombori Gyula (1994): A szociálpolitika alapfogalmai, Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesület, Budapest, pp. 17-169. ISBN 963 462 950 4
Ajánlott irodalom:
Krémer Balázs (2009): Bevezetés a szociálpolitikába, Napvilág Kiadó, Budapest, pp. 93-100., 115-120., 198-222. ISBN 978 963 9697 49 2
Ferge Zsuzsa és Lévai Katalin szerk. (1991): A jóléti állam, T-Twins, Budapest, pp. 74-97., 116-134., 183-194. ISBN 963 7977 08 2
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a társadalomtudomány, a társadalom alrendszereivel, szerkezetével, rétegződésével, a társadalmi normákkal és értékekkel, a társadalmi cselekvéssel és interakciókkal, a társadalmi folyamatokkal kapcsolatos fogalomkészlet fontosabb elemeit.
Jártas a szociológia fontosabb történeti, elméleti és gyakorlati ismereteiben, a közgondolkodásnál mélyebben érti a társadalmi összefüggéseket.
Ismeri és érti a szociológia által vizsgált társadalmi jelenségek fontosabb működési mechanizmusait és normatív rendszereit, a társadalmi alrendszerek kapcsolódási viszonyait.
Ismeri a társadalmi integráció erősítését, a hátrányos helyzetűek integrációját és a társadalmi demokrácia megvalósulását célzó legfontosabb programokat.
Ismeri a társadalomtudományi kutatásra vonatkozó etikai követelményeket.
b) képességei
A mindennapi szakmai szóhasználatában precízen használja a szociológia alapfogalmait és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.
Közreműködik az egyenlőtlenségek következményeinek csökkentését, a társadalmi integráció erősítését, a hátrányos helyzetűek integrációját és a társadalmi demokrácia megvalósulását szolgáló komplex programok kidolgozásában és megvalósításában.
c) attitűdje
Nyitott a társadalmi változásokra, fogékony az előítéletek ellen küzdő szemléleti alapok adaptálására.
Következetesen elfogadja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.
Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia.
Elkötelezett a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, továbbá a demokratikus értékek, a jogállamiság és az európai értékközösség mellett.
Munkáját kapcsolatteremtés és -fenntartás, konfliktusmegoldási készség, lokális és globális problémák iránti érzékenység és megoldási készség, empátia, kooperáció, segítő attitűd és fejlett kommunikációs készség jellemzi.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősen áll ki a jogi, etikai és szakmai normák következetes érvényesítése és védelme érdekében.
Szakmai munkáját állampolgári tudatosság és aktivitás, szolidaritás, közéleti részvétel, az esélyegyenlőség támogatása, a társadalompolitikai kérdések iránti felelősség jellemzi.