Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Társadalomtörténet az első világháborútól
Tárgy kódja: BBNSZ20300
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bódy Zsombor
Tárgyleírás:

Az előadást kísérő szemináriumi kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat azokkal a legfontosabb, főként kortárs szövegekkel, amelyek különböző politikai és társadalomtudományi látószögekből közelítettek a korabeli magyar társadalomhoz.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Bibó István: Eltorzult magyar alkat, zsákutcás magyar történelem. Bibó István: Válogatott tanulmányok. Vál.: Huszár Tibor. Magvető, Bp. 1986. Második kötet 569-619.

Bódy Zsombor: „Polgárság” és „polgárosodás” fogalma Erdei Ferenc kettőstársadalom-koncepciójában és a társadalomtörténet-írásban. Kommentár 2007/3. 3-15. o.

Erdei Ferenc: A magyar társadalom a két háború között. Valóság, 1976. 4. sz. 23-53, 5. sz. 36-58.

Hanák Péter: Magyarország társadalma a századforduló idején. In: Magyarország története 1890-1918. Főszerk.: Hanák Péter. Bp. Akadémiai, 1978. 403-515. o.

Kovács Imre: A néma forradalom. Cserépfalvi, 1989. Bp.

Németh László: Kisebbségben. In: N. L.: Sorskérdések. Magvető -
Szépirodalmi Kiadó, Bp. 1989.

Péter László: Volt-e magyar társadalom a XIX. században? A jogrend és a civil társadalom képződése. In: Péter László: Az Elbától keletre. Osiris, 1998. Bp. 148-186.

Szabó Dezső: A magyar középosztály megteremtése. In: Az egész látóhatár.
 Tanulmányok. I. kötet. Budapest, Magyar Élet K. (é. n.), 237-257. o.

Szekfű Gyula: Három nemzedék és ami utána következik. Bp. Maecenas, 1989.

Szűcs Jenő: Vázlat Európa három történeti régiójáról. Bp. 1983. Magvető.

style="font-family:"Times New Roman","serif";mso-fareast-font-family: "Times New Roman";mso-fareast-language:HU">Weis István: Mai magyar társadalom. Bp. 1930. Magyar Szemle Társaság.

Ránki György: A magyarországi modernizáció történetéhez. Világosság.1987. 10.

Szabó Zoltán: Cifra nyomorúság. Bp. 1986.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szociológia BANT-XSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK