Tantárgy adatlapja
A kurzus egyfelől az empirikus kutatás (a koncepciókészítéstől, a mintavételtől, kérdőívkészítéstől és a kapcsolatfelvételtől kezdve a dokumentumelemzésig és adatok rögzítéséig, kiértékeléséig és a kutatási beszámoló elkészítéséig), másfelől a teljesen idegen közegbe belehelyezkedés első önálló gyakorlata.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Mindig az adott terepkutatásnak megfelelő.
A választott témának és a helyszínnek megfelelő.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri és érti azokat az összefüggéseket, amelyek a társadalom szaktudományos értelmezéseihez az általános alapokat képezik.
A gyakorlati elemzés szintjén átlátja a szociológiai kutatás folyamatát.
Ismeri a társadalomkutatás módszertanának alapelveit, a legfontosabb kutatási módszereket és az alapvető adatelemzési eljárásokat.
Ismeri a társadalomtudományi kutatásra vonatkozó etikai követelményeket.
b) képességei
Közreműködik a kutatási problémához illő kutatási módszerek kiválasztásában és alkalmazásában.
c) attitűdje
Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia.
Nyitott és egyben kritikus a szociológia elméleti, gyakorlati és módszertani újításaival kapcsolatban.
Munkáját kapcsolatteremtés és -fenntartás, konfliktusmegoldási készség, lokális és globális problémák iránti érzékenység és megoldási készség, empátia, kooperáció, segítő attitűd és fejlett kommunikációs készség jellemzi.
d) autonómiája és felelőssége
A szervezeti struktúrában elfoglalt helyének megfelelő önállósággal és felelősséggel szervezi munkáját.